Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Tunisko zadrželo 33 členů rodiny uprchlého prezidenta, měli zlato

Svět

  22:30
TUNIS - Tuniská média informovala o zadržení více než tří desítek členů rodiny uprchlého prezidenta Zína Abidína bin Alího. Zadrženi prý byli kvůli podezření ze "zločinů proti Tunisku" a byly prý u nich nalezeny cennosti včetně zlata.

Demonstrace v Tunisu proti nově jmenované přechodné vládě foto: Reuters

Proti přechodné vládě v centru Tunisu protestovaly stovky lidí, podle nichž je kabinet stále příliš propojen s Bin Alího stranou. Podle agentury AP se s další snahou nové vlády naznačit odstup od starého režimu nicméně zdálo, že napětí v ulicích opadá. Dočasný prezident prohlásil, že chce úplný rozchod se starým režimem.

Úplný rozchod s minulostí
Nové vlády se zastal jeden z jejích členů, opoziční bloger Slim Amamú. Zdůraznil, že jejím hlavním úkolem je dovést zemi k předčasným volbám a je prý důležité, aby v přechodné vládě byli lidé, kteří rozumí vládním mechanismům.

Úřadující prezident Fuád Mbazaa v televizním projevu oznámil, že vláda chce "úplný rozchod s minulostí", přičemž jednou z jejích priorit bude úplné oddělení politických stran od státu. Podle agentury AFP šlo o narážku na vládnoucí stranu Demokratické ústavní sdružení (RCD) uprchlého prezidenta, která platila za symbol korupce a útlaku.

Slíbil také, že bude pokračovat ve zlepšování bezpečnostní situace v zemi. Úřady podle něj zajistily osoby zodpovědné za narušení pořádku po pádu vlády vypuzeného prezidenta.

Zločiny proti Tunisku?
Tuniská televize s odvoláním na oficiální zdroj podle agentury Reuters oznámila, že kvůli podezření ze "zločinů proti Tunisku" bylo zadrženo 33 bin Alího příbuzných. Úřady prý budou případ dál vyšetřovat, aby mohli být zadržení postaveni před soud. Televize podle Reuters další detaily k zadrženým nesdělila, ve vysílání však ukázala zlato a šperky, které prý byly nalezeny v jejich vlastnictví.

Podle jednoho z hlavních opozičních předáků Nadžíba Šibbího Tunis propustil všechny politické vězně odsouzené za režimu vypuzeného prezidenta. Státní televize uvedla, že na svobodě je také 1800 vězňů, kteří si odpykávali méně než půlroční trest za méně závažné přečiny. Podle Reuters ale není jisté, zda jsou mezi nimi i političtí vězni. Úřady podle AFP v posledních třech dnech legalizovaly tři opoziční strany, které minulý režim jako politická seskupení formálně neuznal.

Protesty v Tunisku po odjezdu prezidenta lehce polevily.

Autor: