Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Je to pokyn k buzeraci lidí, zuří Krnáčová. Chce vysvětlení, proč mají strážníci v Praze trestat víc

Česko

  15:01aktualizováno  16:48
PRAHA - Pražské primátorce Adrianě Krnáčové se nelíbí, jak ředitel městské policie na Praze 1 Miroslav Stejskal postupuje při snaze povzbudit strážníky k vyšší aktivitě v evidenci přestupků a výběru pokut. Po šéfovi pražských strážníků bude chtít vysvětlení, situaci bude řešit na klubu zastupitelů.

Adriana Krnáčová foto:  Michal Šula, MAFRA

Ve čtvrtek se po sociálních sítích začalo šířit interní nařízení městské policie na Praze 1, v němž její šéf Miroslav Stejskal kritizuje laxnost strážníků, kteří v prvním pololetí roku 2017 údajně zjistili a vyřešili jen polovinu přestupků oproti stejnému období v loňském roce.

Zaměřte se na kola a koloběžky. Strážníci v Praze málo trestají, mají to napravit

Stejskal pod pohrůžkou vyvození osobních důsledků žádá zlepšení čísel. Zdůrazňuje, že se strážníci mají zaměřit i na potírání dopravních přestupků spáchaných cyklisty či jezdci na koloběžce, kteří jezdí po chodníku nebo v protisměru.

Podle primátorky hlavního města Adriany Krnáčové (ANO) je způsob, jakým šéf strážníků předal pokyn svým podřízeným, nepřípustný.

„Velmi mě znepokojil a rozčílil ten způsob. Jestli nikdo nezkoumal, proč k poklesu vybraných pokut došlo, a rovnou nařizuje, aby jich bylo vybráno víc, tak je to v podstatě pokyn k buzeraci lidí. Určitě budu chtít po panu Stejskalovi vysvětlení,“ komentovala Krnáčová Stejskalovo nařízení pro server Lidovky.cz.

„Celou věc budu řešit na klubu zastupitelů za hnutí ANO a s panem kolegou Hadravou, radním pro bezpečnost, si pozveme šéfa městské policie na Praze 1,“ dodala primátorka.

Krnáčová přitom není proti samotnému vybírání pokut za přestupky. „Já hlavně chci, aby městská policie odváděla svou práci kvalitně. Aby lidem pomáhala, dohlížela na pořádek v ulicích a podobně. Pokud jde o pokutování například segwayů nebo elektrických koloběžek v místech, kde nemají co dělat, tak je to správné, protože to přispívá k vyšší bezpečnosti v ulicích“ tvrdí. Rozdíl ale vidí v tom, že se Stejskal soustředí pouze na počet evidovaných přestupků a výši vybraných pokut.

Stejskal: Nelze se jen nečinně procházet

Vyjádření unie bezpečnostních složek

  • Výkonný výbor Unie BS pro Městské a Obecní policie si nemyslí, že by k posuzování práce strážníka městské či obecní policie mělo být jen a pouze přihlíženo k množství udělených pokut, sepsaných oznámení, atd.
  • Strážníci sami vědí, že zákon č.553/1991 Sb. jim ukládá, jaké mají povinnosti při zjištění protiprávního jednání, a tento zákon i další právní normy jim dávají možnosti, jak s protiprávním jednáním naložit.
  • Stejně tak si jako odborová organizace nemyslíme, že je správné a etické strážníky sledovat a dokumentovat a trestat za to, že strážník nepoužije represi a podle kontrolních orgánů, nadřízených mnohdy banální přestupek striktně neřeší. Městská policie je v důsledku fungování společnosti nucena se odklánět od původního záměru, pro který byla zřízena, a bohužel často za přispění komunálních politiků i svých vedoucích představitelů.
  • Je třeba zdůraznit a dnes a denně prezentovat kvalitní zákroky strážníků, kteří napříč republikou zachraňují lidské životy, neváhají nasadit svůj život pro záchranu tonoucího zvířete - nebo jen ráno co ráno převádějí školáky přes přechodu škol.
  • Městské a obecní policie jsou dnes nezadatelnou součástí bezpečnostního systému české republiky a bez ohledu na společenskou prestiž či postavení jsou vždy připraveni v rámci svých možností pomoci.

Za Výkonný výbor Unie BS pro Městské a Obecní policie předseda Richard Krbek a místopředseda Vratislav Novák

„Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojenému ukládání sankcí, “ stojí v dopisu, který Stejskal adresoval svým kolegům. „Nečinně se procházet po městě můžete ve svém osobním volnu, nikoliv v pracovní době,“ píše Stejskal.

Každý „nečinný“ strážník dostal od Stejskala měsíc na nápravu situace, jinak proti němu budou „přijata přiměřená opatření“.

Stejskal má podle předsedy výboru pro městskou a obecní policii Unie bezpečnostních složek Richarda Krbka historii se snahou kontrolovat, jak se řeší přestupky. „Není to žádná novinka. Pan Stejskal už léta vypisuje a úkoluje lidi a nakazuje jim, jak mají řešit přestupky. Pamatuji si, když jsem pod panem Stejskalem pracoval, tak vydával nařízení, kolik mají strážníci řešit přestupků a jak je mají řešit. Zakazoval domluvu a nakazoval pokuty,“ řekl Krbek serveru Lidovky.cz.

Stejskal se ale negativnímu pohledu na dopis brání. Strážníci podle něj rozhodně nebyli úkolováni k ukládání pokut. Tvrdí ale, že neexistuje důvod, proč klesly řešené přestupky, jelikož se na Praze 1 „rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku se nijak nesnížil.“

Stejskal byl na konci března obviněn ze zneužití pravomoci. Koncem minulého roku měl totiž při kontrole auta, které zřejmě bez oprávnění parkovalo na místě pro invalidy, sebrat a rozbít telefon jednomu z lidí, které kontroloval.

Pozornost na sebe Stejskal stáhl i začátkem června, kdy se v médiích objevila informace, že měl na vlastní svatbě policejní koně. Záležitost tehdy nechala primátorka Krnáčová prověřit, inspekce ale došla k závěru, že Stejskal nijak výrazně nepochybil, jelikož se s ženou na koních pouze vyfotil.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...