Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Válka v Sýrii je na prahu bašty alávitů, džihádisté táhnou na Latákíju

Svět

  14:47
DAMAŠEK - Při raketovém útoku na syrské přímořské město Latákíja bylo ve čtvrtek zraněno několik lidí. Město a celá provincie je baštou syrského vedení. Podle syrské agentury SANA útok způsobil také materiální škody.

Nejsurovější byli ozbrojenci hlásící se k Islámskému státu či Frontě an-Nusra, vzpomíná dobrovolník z Kosova. Na snímku bojovník an-Nusry v syrské provincii Idlíb. foto: Reuters

Latákíja, která je srdcem syrských vládnoucích alávitů, byla dosud útoků ušetřena. V posledních dnech se k ní ale začala přibližovat fronta. Syrská armáda potýkající se s nedostatkem lidí tento týden ustoupila na další obranou linii před radikály, jež vede Fronta An-Nusra napojená na al-Káidu.

‚Zvrhlá ideologie Islámského státu? Džihádisté se učili od Asada‘

Podle syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje z Londýna, ve čtvrtek rakety dopadly do centra Latákíje.

Radikálové do bojů nasadili početné jednotky, které jsou nyní asi dva kilometry od Džarínu na pláni Sahl al-Gháb, kde má armáda důležitou základnu. Právě tuto pláň, která leží východně od pobřeží chránícího pobřeží, nyní armáda brání.

Pobřežní Latákíja je srdcem menšinových alávitů.

Pobřežní Latákíja je srdcem menšinových alávitů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Syrský konflikt trvá od jara 2011 a zemřelo při něm na 250 000 lidí. Kromě opozice, která chce svrhnout režim prezidenta Bašára Asada, v něm bojují na svých vlastních frontách islámští radikálové z Fronty An-Nusra a Islámského státu (IS) a i ti mají navzájem odlišné cíle. Damašek všechny tyto oponenty označuje za teroristy, ale Asad v červenci přiznal, že armáda postrádá vojáky a musí ustupovat, aby chránila strategická místa. Má pod kontrolu asi čtvrtinu území s polovinou obyvatel.

Turecko vs. Islámský stát? Ankara netušila, jaké monstrum podporuje, vysvětluje expert

Na severu je do bojů zapojena mezinárodní letecká koalice, která se snaží omezit vliv IS. K tomuto boji se připojilo Turecko a z jeho základny v Incirliku začaly nyní k útokům na IS létat americké stíhačky a bezpilotní letadla.

Zapojí se Austrálie?

Australský premiér Tony Abbott ve čtvrtek řekl, že Austrálie uvažuje o vstupu do bojů proti IS v Sýrii. Od října proti této organizaci bojuje v rámci koalice v Iráku a její letadla vzlétají ze základny v Dubaji. Na žádost irácké vlády poslala Austrálie do Iráku také své vojenské poradce a cvičitele. V Sýrii je situace právně komplikovanější, jelikož tamní vláda k útokům nedala svolení ani nepožádala o pomoc v boji.

ON-LINE ROZHOVOR:

„Rozhodnutí zatím nepadlo, ale nehodlám zastírat, že se tato kampaň vyvíjí mimořádně dobře. I když jsou právní podmínky jiné, ať jsou nálety proti IS vedeny v Iráku, nebo v Sýrii, morální důvody k nim jsou stejné,“ řekl Abbott.

Australští opoziční labouristé schvalují pouze účast Austrálie v bojích v Iráku. Její mluvčí Tanya Pliberseková řekla, že není jasné, jak bude vypadat vítězství v Sýrii a účast Austrálie za nevyjasněných legálních podmínek. „Myslím, že posílat australské vojáky na jedno z nejnebezpečnějších míst na světě by bylo nyní velmi nebezpečné,“ řekla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!