Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svítá Janouškovi naděje na nižší trest? Počkal bych, říká o návrhu Pospíšil

Evropa

  7:00
PRAHA - Ministerstvo spravedlnosti dláždí cestu, na jejímž konci by Roman Janoušek a podobně obvinění mohli dosáhnout snížení trestu. Úřad vedený Pavlem Blažkem (ODS) navrhuje, aby se státní zástupce mohl dohodnout na výši ukládaného trestu nově také s pachateli zvlášť závažných zločinů. Cílem návrhu má být zrychlení trestního řízení.

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil. foto: ČTK

Sjednání dohody o vině a trestu umožňuje český trestní řád od loňského září - ovšem zatím s tím omezením, že dohodu nelze uzavřít v trestních řízeních o zvlášť závažných zločinech, což jsou úmyslné trestné činy s minimálně desetiletou horní hranicí trestní sazby.

Pokud ministerstvo se svým  záměrem uspěje, mohli by dohodu využít i podezřelí závažných zločinů. Je to tedy cesta, jak by mohl například Roman Janoušek dosáhnout nižšího trestu, pokud by se přiznal.

Autor úpravy, která platí nyní, bývalý ministr Jiří Pospíšil (ODS), nechtěl konkrétní Janouškův případ komentovat. "Přiznám se, že jsem nebyl zcela zastáncem širšího užití institutu. Domnívám se, že to je tak významná změna, že je potřeba nejdříve vyhodnotit výsledky a zkušenosti u méně závažné trestné činnosti," sdělil Pospíšil obecnou výtku pro server Lidovky.cz.

ČTĚTE DÁLE

Ministerstvo to vidí jinak. "Věcně není dán žádný důvod, proč ve skutkově a právně nekomplikovaných, byť ve společensky vysoce závažných věcech, by nebylo možno tento institut využít," uvedlo v důvodové zprávě k aktuálnímu návrhu.

Ten úřad rozeslal do připomínkového řízení a je k dispozici v Knihovně připravované legislativy na webu vlády.

Jiří Pospíšil.

Ministerstvo poukázalo i na to, že obdobně široká úprava se osvědčila na Slovensku. S tím souhlasí i Pospíšil: "Dohodu o vině a trestu mají dvě třetiny zemí EU. Má to Slovensko i my a nezaznamenal jsem případ, kde by byly pochybnosti, zda nemohl být ovlivněný korupcí. Je to běžný institut všude v západní Evropě." 

Budou mít majetní lidé výhodu?

Jak dohoda funguje

Dohoda funguje tak, že když se obviněný ke svému činu dozná, státní zástupce mu může navrhnout přiměřený trest a způsob náhrady způsobené škody.

Soud potom neprovádí dokazování jako v klasickém hlavním líčení, ale pouze na veřejném zasedání posoudí, zda byla dohoda uzavřena v souladu se zákonem. Pokud ano, schválí ji.

Nově by také nemusel být sjednání dohody přítomen obhájce obviněného.

Odpůrci novely kritizovali, že dohoda zvýhodní majetné lidi, kteří si bez soudního projednání budou moci "koupit" nižší trest. Upozorňovali také, že změna může vést ke vzniku korupčního prostředí, vyvíjení tlaku na obviněné či snížení výchovné funkce trestu.

S tím Pospíšil nesouhlasí: "Za rozhodnutí odpovídá soudce, je to tedy o kvalitě toho soudce. Já nepředpokládám, že většina soudců je korupčních. Jsem přesvědčen, že většina z nich jsou naopak slušní lidé. Selhání jedince může nastat kdykoliv i při současné konzervativnější právní úpravě."

Kvůli hrozbě korupce není možné zcela vyloučit možností zkráceného řízení a postavit tak republiku mimo evropský proud, míní dále bývalý ministr.

Ministerstvo věří, že navrhované rozšíření možnosti uzavřít dohodu povede ke zvýšení počtu uzavíraných dohod, a tím i ke zrychlení trestního řízení. Zneužití dohody podle něj zabrání soud, který je garantem její zákonnosti, přiměřenosti a správnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!