Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Zastavte kácení na Šumavě nebo vás zažalujeme, zní z Bruselu

Svět

  17:59aktualizováno  19:37
BRUSEL - Evropská komise zvažuje, že by se kvůli kácení v šumavském národním parku mohla obrátit na soud. Brusel požaduje, aby se zatím nekácelo. Komise už zaslala Praze dopis s výhradami a otázkami, odpověď zatím nedostala. Dřevorubci mezitím v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy už začali první stromy napadané kůrovcem kácet. Loni zde aktivisté kácení blokovali.

Dřevorubci začali 25. června kvůli zamezení šíření kůrovce kácet část napadených stromů v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy. foto: ČTK

Letos park slíbil, že většinu napadených stromů asanuje loupáním kůry bez porážení, a pokud se bude kácet, nebudou se vytvářet větší holiny.

Do debaty vstoupil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09), podle něhož by se v národním parku rozhodně kácet nemělo. Je prý načase, aby Česko začalo dodržovat pravidla. Hlavní problém vidí Schwarzenberg u současného vedení parku. "Buď chceme národní park, nebo ne. Ale to ošulit, to se mi nelíbí," řekl ministr v Lucemburku. Podle něj je možné, že Brusel kvůli tomu vůči ČR zahájí právní kroky.

Ministr životního prostředí obhajuje postup NP Šumava

Tomáš Chalupa je připraven sejít se s příslušným evropským komisařem a jednat s ním o dění v Národním parku Šumava tak, aby komisař neměl jednostranné informace.

"Považujeme za důležité, že dochází k výraznému snížení stromů napadených kůrovcem a určených k zásahu. V tuto chvíli o více než 80 procent. Důležité je i to, že park zvolil metodu, u které se výrazně zvýšil počet stromů loupaných nastojato a klesá počet stromů určených k pokácení," míní české ministerstvo.

"My si myslíme, že si to můžeme celý ošulit. To není možné," řekl šéf české diplomacie, podle kterého má Evropská komise právo zasáhnout. "Kácíme, kde nemáme kácet, a najdeme vždycky nějakou výmluvu proč," dodal.

Joe Hennon, mluvčí eurokomisaře Janeze Potočnika zodpovědného za životní prostředí, řekl, že komise požádala ČR o zastavení těžařských aktivit.

Do Prahy v půlce června komisař zaslal dopis, ve kterém nastínil své výhrady, obavy a otázky ohledně těžby. ČR ale nemá žádný pevný termín pro zaslání odpovědi, protože zatím s ní Brusel nezahájil proceduru pro porušení unijního práva.

"Jasně jsme řekli, že zahájíme právní kroky, bude-li to třeba," podotkl Hennon. Zdůraznil, že Brusel situaci monitoruje a obdržel už řadu podnětů.

Pokud se bude kácet, pak by se mohla komise obrátit i na soud. "Je to jedna z možností," připustil mluvčí.

Je na čase konečně dodržovat pravidla, řekl Schwarzenberg

Právě kvůli zjištění toho, zda je vše v souladu s právem či nikoli, komise požaduje další informace. Až poté, co je získá, by případně zahájila další kroky, včetně možného spuštění procedury pro porušení unijního práva. Ta může zemi dovést až před Soudní dvůr EU, kde by mohly ČR hrozit finanční sankce.

Podle Schwarzenberga je hlavní vina za současné problémy u nynějšího vedení národního parku. Podle ministra by mohlo být razantnější i ministerstvo životního prostředí.

"Bylo by načase, abychom konečně dodrželi pravidla... Když jsme přijali myšlenku národního parku, tak se k tomu chovat jako k národnímu parku a ne jako k něčemu, co se vydává za národní park, kde se zohledňují všechny jiné zájmy," řekl Schwarzenberg. "Tady jsou velmi silné lobbistické skupiny, velmi silné hlasy, které se do toho míchají, kterým vůbec ta představa národního parku nesedí," tvrdí šéf české diplomacie.

Autoři: ,