Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Minus čtvrt miliardy. Policie za daňové podvody zatkla Jágrova extajemníka

Česko

  6:30
Až dosud platil za nenápadného podnikatele okresního formátu. Ivan Štípek z Kladenska však v tichosti postavil virtuální firemní impérium, které ze státní pokladny vysálo přes čtvrt miliardy korun. A to je účet jen za čtyři zmapované roky. Podle čerstvého policejního obvinění mu u toho asistoval nejen někdejší bodyguard Radovana Krejčíře Daniel Macháček, ale i bývalý manažer Jaromíra Jágra Lubomír Rys.

Lubomír Rys a Jaromír Jágr foto: ČTK

Léta to byl tichý, ale výkonný stroj na peníze, který ovládalo devětadvacet lidí v čele se Štípkem a jeho pravou rukou boxerem Macháčkem. Všichni si v úterý vyslechli obvinění za zločin krácení daně.

Server Lidovky.cz a LN shromáždily listiny a svědectví, díky nimž lze plasticky popsat know-how Štípkovy skupiny. Potvrdí-li se policejní obvinění a případ skončí pravomocným rozsudkem, může sloužit jako učebnicový příklad organizovaných daňových podvodů na místní úrovni. Jak vyplynulo z vyšetřování daňových specialistů, Štípek a spol. měl do podvodů zapojit sedmadvacet firem. Většina z nich neměla ani kancelář. 

„Využívaly virtuální sídla v takzvaných office housech, kde platily pouze za poštovní schránku,“ napsali detektivové do obvinění. Společnosti nebyly evidované ani v registru zaměstnavatelů, nikdy za nikoho neplatily zdravotní pojištění ani odvody na sociální zabezpečení. Firmy nevedly účetnictví a měly jediný reálný výdaj – každý měsíc platily svým jednatelům 20 tisíc korun. Za co? Jak jeden z nich už před policisty vypověděl, v podstatě za nic. Pouze si zřídil bankovní účet a čas od času z banky odnesl statisíce korun v hotovosti.

Ivan Štípek (vpravo) a Daniel Macháček. (Zdroj: Kladenské listy)

Pomalu a nenápadně. Po desetitisících

Firemní skořápky tedy nic nevyráběly, nikoho nezaměstnávaly, přesto jednu činnost vyvíjely: podle policejního obvinění vykazovaly smyšlená daňová přiznání, uváděly vysoké obraty zpravidla ze stavební činnosti a hlavně – nárokovaly si každý měsíc nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty. Zpočátku šlo jen desetitisíce korun. Jednou padesát tisíc, podruhé třeba devadesát. „Aby nevzbudili pozornost,“ napsali vyšetřovatelé do policejních protokolů. Postupně se ale požadovaná vratka vyšplhala na půlmilionovou sumu. A to měsíc co měsíc.

Když přece jen finanční úřady začaly podezřelé firmy kontrolovat, Štípkova výkonná ruka Macháček podle policie zařídil, že zkoumané společnosti přešly na bílé koně. Pro finanční úřad se tím staly nekontaktní a neoprávněně odpočtené miliony nedostupné.Pouhý přehled vylákaných odpočtů zabírá v policejním obvinění dvacet stran. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že během čtyř let připravila Štípkova skupina stát o více než čtvrt miliardy korun, konkrétně o 282 milionů korun.

Jeden příklad: na osmadvacetiletého bulharského dělníka Angela Nikolova přepsali tři firmy ze Štípkova impéria (M–Final Solution, Reko–Ekonomy a Ten.cz). Bytem v Sofii, píše se o Nikolovi v obchodním rejstříku, což v podstatě znemožňuje jeho nalezení.

Daniel Macháček (vlevo) s Radovanem Krejčířem a Romanem Kracíkem

Tašky na sekretariátu

Začátek Štípkova podnikatelského konce začal psát finančně analytický útvar ministerstva financí loni na podzim, když sepsal tajné trestní oznámení. Předpokládanou škodu tehdy „cifršpioni“ vyčíslili ještě výš – přesáhla podle nich 400 milionů korun. Nelze proto vyloučit, že vyšetřovací tým z daňového útvaru kobra bude pátrat – a počítat – dál.

Policisté sice už na podzim měli na stole soupisy podezřelých transakcí, potřebovali však rozklíčovat vztahy jednotlivých podezřelých, a proto se krátce poté přisáli na Štípkův a Macháčkův telefon. Oba nyní v obvinění označili za organizátory, vedle nich poukázali i na účetní a nastrčené jednatele. Díky odposlechům například zjistili, že Macháček měl ke všem bankovním kontům internetový klíč či dispoziční práva.

Policisté nepracují jen s pohyby na účtech a odposlechy. Podle důvěryhodného zdroje serveru Lidovky.cz už jeden z obviněných promluvil. Popsal, že pouze vybíral hotovost a tu pak nechával na „sekretariátu u Ivana Štípka v tašce“.

Obviněn i Jágrův extajemník

Štípek přitom platil v Kladně za úspěšného podnikatele, sponzoroval sportovní kluby i tamní nemocnici. Měl blízko ke kladenským politikům, ale i známým figurám. I proto je mezi obviněnými Lubomír Rys, mezi sportovními fandy známý jako Čužák.

Ivan Hlinka, Lubomír Rys a Jaromír Jágr na slavnostním vyhlášení ankety Zlatá...

Ano, jde o muže, jenž se patnáct let staral o zázemí hokejisty Jaromíra Jágra. 

Stanovisko klubu Rytíři Kladno

„Pan Lubomír Rys dlouhodobě nemá v klubu Rytíři Kladno žádnou funkci ani pravomoc. Jeho zatčení s klubem nijak nesouvisí a rozhodně nemá vliv na sportovní výsledky nebo ambice mužstva.“

Na soupisce obviněných nadto nechybí ani jeho manželka. „Sebrali ho. Už klidně můžete psát o tom, jak se nevrátíme do extraligy. Každému, kdo zná prostředí a ví, jak to fungovalo, tak je mu jasný, že postup letos nebude,“ řekl pod příslibem anonymity Čužákův známý a znalec kladenských hokejových poměrů.

Utajená fáze vyšetřování se uzavřela v úterý, kdy zásahová jednotka brzy ráno zaskočila Štípka v jeho honosném domě u Kladna. Souběžně policisté vtrhli do dalších 14 domů a kanceláří. Mimo jiné do administrativní budovy v Buštěhradské ulici v Kladně, v jejímž přízemí nechal Štípek vybudovat boxerům tělocvičnu.

Buštěhradská ulice 282 v Kladně

Oficiálně policie odmítá nejnovější zásah komentovat. A mlčí i obhájci obviněných. „Nemohu vám říct vůbec nic, nejsem zbaven mlčenlivosti,“ prohlásil například kladenský advokát Vojtěch Veverka. Z třicítky stíhaných poslal soud do vazební věznice tři lidi. Konkrétní jména však policie ani soud nezveřejnil.


Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...