Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podvody v Kladně. Obvinění měli na telefonu kartářku. Musela k výslechu

Ivan Štípek (vpravo) a Daniel Macháček. (Zdroj: Kladenské listy) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Štípek (vpravo) a Daniel Macháček. (Zdroj: Kladenské listy) | foto: Kladenské listy

PRAHA Budoucnost z karet vykládá stovkám lidí, jeden z klientů však kartářku Ivetu V. L. dostal až k policejnímu výslechu. Kladenský byznysman Ivan Štípek stíhaný kvůli stamilionovým daňovým podvodům si totiž od karet rád nechával proklepnout spolupracovníky a Ivetě V. L. kvůli tomu často esemeskoval. K výkladu jí prý stačilo křestní jméno a věk dotyčného.

Kriminalisty zajímala především událost z loňského listopadu, kdy Štípek kartářku v SMS zprávě žádal o radu „ohledně Jiřího, který měl nahradit Marka“. Změna to pro kladenského bosse byla mimořádně citlivá. Marek Kolman pro něj řídil síť nastrčených firem nárokující si deseti, později statisícové daňové vratky. Loni ale přišla rána, když se Kolman zabil na motocyklu a virtuální síť se náhle ocitla bez klíčové postavy.

Podle policie Kolmana nahradil druhý muž z esemesky Jiří Kotina, na něhož se Štípek kartářky vyptával. „Asi se ptal, jestli se na Jirku může spolehnout. Netuším, co Marek nebo Jirka dělali u Ivana Štípka za práci. Jediné, co vím, je, že Ivan Štípek dělal něco ohledně satelitů a internetu,“ řekla detektivům u výslechu, s jehož obsahem se server Lidovky.cz seznámil. Iveta V. L. u něj také tvrdila, že příjmení jí byznysman nikdy neříkal, protože je k výkladu nepotřebovala. „Postačí křestní jméno a věk,“ odpověděla na dotaz jednoho z advokátů. 

„O osobách Jiří a Marek mi není nic známo. Vím, že nějaký mladý Marek, věkem asi do 40 let, se zabil na motorce. Byl to Ivanův kamarád nebo spolupracovník, jméno Marek si pamatuji v souvislosti s jeho úmrtím. Onoho Marka jsem viděla jen jednou na Slapech ve společnosti Ivana Štípka,“ vypověděla u výslechu.

Se Štípkem ji prý seznámila před pěti až šesti manželka kladenského podnikatele, které vykládala karty již předtím. O rady karet však nestál jen Štípek, ale i jeho pravá ruka, bývalý bodyguard Radovana Krejčíře a boxer Daniel Macháček. „Chodil ke mně s Ivanem Štípkem na skupinovou terapii a na výklad karet,“ přiznala žena u výslechu. 

Server Lidovky.cz Ivetu V. L. sehnal a chtěl se jí na rady Štípkovi a výslech zeptat. Odmítla ale cokoliv říci. „O svých klientech nikdy s nikým nehovořím,“ napsala pouze v SMS zprávě. 

Oběma mužům a s nimi dalším bezmála třem desítkám obviněným jde přitom o hodně. Poté, co si pro ně zkraje letošního února přišla daňová kobra, je detektivové obvinili z krácení daní. Pomocí sítě nastrčených firem měli stát připravit skoro o 300 milionů korun. Jak informoval server Lidovky.cz, v případu mimo jiné figuruje také bývalý tajemník Jaromíra Jágra a známá postava kladenského hokeje Lubomír Rys, zvaný Čužák. (ČTĚTE VÍCE)

JAK TO FUNGOVALO

Firmy ve Štípkově impériu nic nevyráběly, nikoho nezaměstnávaly, přesto jednu činnost vyvíjely: podle policejního obvinění vykazovaly smyšlená daňová přiznání, uváděly vysoké obraty zpravidla ze stavební činnosti a hlavně – nárokovaly si každý měsíc nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty. Zpočátku šlo jen desetitisíce korun. Jednou padesát tisíc, podruhé třeba devadesát. „Aby nevzbudili pozornost,“ napsali vyšetřovatelé do policejních protokolů. Postupně se ale požadovaná vratka vyšplhala na půlmilionovou sumu. A to měsíc co měsíc. Za poslední čtyři roky podle policie firmy vysály ze státní pokladny minimálně 282 milionů korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.