Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Zemřel legendární polský režisér Andrzej Wajda, držitel Oscara. Bylo mu 90 let

Lidé

  0:23aktualizováno  0:45
VARŠAVA/PRAHA - Ve věku 90 let zemřel polský filmový režisér a dramatik Andrzej Wajda. Informovala o tom agentura AFP. Wajda patřil k nejvýznamnějším představitelům polské filmové školy. Je držitelem řady ocenění, včetně Oscara, kterého získal v roce 2000 za celoživotní dílo.

Andrzej Wajda na snímku z roku 1974. foto: Wikimedia

Wajda zemřel v neděli večer v Krakově, upřesnili podle agentury AFP blízcí režiséra. Hospitalizován byl před několika dny a nacházel se v kómatu. Podlehl dýchacím potížím. Pohřben bude na krakovském hřbitově, uvedla agentura PAP.

Wajda točil filmy o své zemi a duši jejích lidí. Své místo v nich měly velké dějiny i zdánlivě běžné a obyčejné osudy.

Andrzej Wajda se narodil 6. března 1926 v Suwalkách poblíž litevských hranic. Jeho matka učila na ukrajinské škole, otec se stejně jako tisíce dalších polských důstojníků stal za druhé světové války obětí katyňského masakru, spáchaného příslušníky stalinské policie NKVD.

Wajdův pohřeb by se měl podle krakovského starosty Jacka Majchrowského konat příští týden na krakovském Salvátorském hřbitově. Zatímco pohřební obřad bude v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci s režisérem rozloučit při mši v kostele svaté Anny či na vzpomínkovém setkání v krakovském muzeu. „Andrzej Wajda byl svým srdcem Krakovanem, zde studoval a žil,“ řekl médiím Majchrowski, který na radnici zpřístupnil kondolenční knihy.

Příběh otce a Katyň

Příběh vlastního otce byl pro Wajdu inspirací k natočení ceněného snímku Katyň (2007). Válka však byla tématem jeho filmů již mnohem dříve - v 50. letech promítl své zkušenosti z odboje do snímků Nezvaní hosté a Kanály i do slavného Popelu a démantu. Jeho filmy vždy výrazně vyčnívaly nad soudobou produkci, komunistickému režimu byly často nepohodlné. V 80. a 90. letech se dočkaly uznání i Wajdovy velkolepé historické fresky Danton a Pan Tadeáš.

Walesa: člověk naděje

V posledních letech natočil intimní drama Puškvorec (2009) a životopisné drama Walesa: člověk naděje (2013) o vůdci odborového hnutí Solidarita a držiteli Nobelovy ceny míru Lechu Walesovi. Ten film osobně uvedl na karlovarském filmovém festivalu v roce 2014. Posledním Wajdovým filmem je drama Powidoki (2016) se známým polským hercem Bogusławem Lindou v hlavní roli.

Filmový režisér Wajda při premiéře jeho filmu Walesa.
Režisér Andrzej Wajda diskutuje o svém filmu o Katyni.

Vzpomínky na Andrzeje Wajdu

"Když odejde tak velký filmový režisér, vždy se mluví o konci epochy, o tom, že takoví tvůrci dnes už nejsou. U Wajdy je klíčové propojení polských a evropských témat: skrze historii vlastního národa a území vypovídal o své současnosti. Touto neprovinčností oslovoval inteligentní diváky všude na světě," řekl ředitel filmového archivu Michal Bregant

"Připomněl bych jeho první snímky Kanály z roku 1957 a Popel a démant natočený o rok později, které se zásadně a autenticky vyjadřovaly k novodobým polským dějinám," řekl filmový kritik Jan Foll

"Prvním jeho filmem, který jsem viděla, byl v roce 1958 Popel a démant, který měl obrovský vliv pro celou naši generaci. Včetně toho, že tam hrál Zbigniew Cybulski, který se stal symbolem mladého člověka, rebela a nejednoznačného hrdiny," řekla fimová publicistka Eva Zaoralová.

"Není to tak dlouho, co jsme letos v únoru spolu seděli na festivalu ve Varšavě. Vzpomínám si, že v době, kdy jsem doma nesměl pracovat, nabídl mi, abych natáčel v Polsku v jeho studiu, ale ani tam mě komunisti nepustili. Měli jsme spolu hezký vztah, moc jsem si Andrzeje Wajdy vážil," řekl režisér Jiří Menzel.

Autoři: ,