Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Známe jméno kata Islámského státu. Vraždil Mohammed z Londýna

Blízký východ

  12:28aktualizováno  27. února 10:14
LONDÝN - Maskovaný muž, který na propagandistických videích Islámského státu vraždí západní rukojmí a pro něhož se vžilo označení „Džihádista John“, se ve skutečnosti jmenuje Mohammed Emwazi a pochází z Londýna. Jeho identitu ve čtvrtek odhalily britské úřady.

Džihádista John, pravým jménem Mohammed Emwazi. foto: Reuters

Britské tajné služby vypátraly identitu maskovaného radikála už dříve, ale s jejím zveřejněním vyčkávaly, aby neohrozily probíhající vyšetřování, uvádí zpravodajský server BBC. K odhalení maskovaného extremisty si pomohly mimo jiné hlasovou analýzou či rozhovory s propuštěnými rukojmími radikálů.

Westminsterská univerzita, kde Mohammed Emwazi získal vysokoškolský titul.

BBC s odvoláním na bezpečnostní složky dodává, že Mohammed Emwazi pochází ze západního Londýna. Podle listu The Washington Post, jemuž se podařilo spojit s Emwaziho známými z Británie, se Džihádista John narodil v dobře situované rodině původem z Kuvajtu a je držitelem vysokoškolského titulu v oboru počítačové programátorství, který absolvoval na Westminsterské univerzitě. 

Byl pro mě jako bratr

„Nemám sebemenších pochyb o tom, že Mohammed je Džihádista John,“ řekl Washington Postu jeden z Emwaziho blízkých přátel. „Byl pro mě jako bratr... Jsem si jistý, že jde o něj.“ List hovořil rovněž se zástupcem britské lidsko-právní organizace CAGE, který byl s islamistou v osobním kontaktu před jeho odjezdem do Sýrie. „Je tu extrémně velká podobnost. Jsem si v podstatě jistý, že je to jedna a tatáž osoba,“ prohlásil Asim Qureshi. 

Emwaziho známí z Británie mladého muslima popisují jako slušného člověka se slabostí pro elegantní oblečení, který se často modlil v mešitě ve čtvrti Greenwich. K radikálnímu islámu se údajně přiklonil poté, co ukončil vysokoškolská studia a začal plánovat cestu na safari do Tanzánie. Tu měl v úmyslu absolvovat se dvěma kamarády, abú Talibem a německým konvertitou k islámu Omarem. 

Milice Šabáb.

Jenže Tanzánii nikdy neprocestovali. Místo toho byli okamžitě po příletu na letiště v Dáresalámu v květnu 2009 zadrženi policií a po noci strávené ve vazební cele byli deportováni. O příčinách incidentu je dosud známo jen málo, víme však, že Emwazi se poté vydal do Amsterodamu. V nizozemské metropoli pak vystoupil s prohlášením, že jej britská tajná služba MI5 obvinila ze styků se somálskými islamistickými milicemi Šabáb, uvádí The Washington Post.  Emwazi obvinění odmítl a tvrdil, že se jej MI5 naopak pokoušela naverbovat do svých řad. Nicméně podle jednoho z osvobozených rukojmích IS byl Džihádista John Somálskem posedlý a nutil své vězně sledovat videa o Šabábu. 

Zpět do Kuvajtu

Asim Qureshi z lidsko-právní organizace CAGE.

Po amsterodamském intermezzu Británie Emwazimu i jeho dvěma přátelům povolila návrat na ostrovní půdu. Právě tehdy se mladík setkal s lidsko-právním aktivistou Qureshim, jemuž se svěřil, že „neférové“ jednání úřadů se ho hluboce dotklo. Krátce nato odjel z Anglie do rodného Kuvajtu, kde začal pracovat v nejmenované počítačové firmě. Našel si také snoubenku, jak Qureshimu popsal v emailové komunikaci, již spolu oba muži nadále vedli. 

V červnu 2010 odletěl Emwazi zpět do Londýna, údajně kvůli svatebním přípravám. Byl však zadržen protiteroristickou jednotkou, která mu sňala otisky prstů a zabránila mu v návratu do Kuvajtu. „Čekala na mě práce, měl jsem se ženit. Místo toho jsem v Londýně a cítím se jako vězeň, jen nejsem v kleci. Člověk, kterého vězní a ovládají bezpečnostní jednotky, brání mi žít svůj nový život v mé rodné zemi Kuvajtu,“ stojí v jednom z Emwaziho emailů. Mladík Qureshiho naposledy kontaktoval v lednu 2012. Od té doby prý mlčí.

Podle jiného Emwaziho známého se mladý muslim na přelomu let 2011 a 2012 chystal do Saúdské Arábie, kde se chtěl živit vyučováním angličtiny. I z tohoto plánu však sešlo. Brzy poté Emwazi zmizel.

Tvář brutality

Džihádista John se světu poprvé představil na drakonickém videu zveřejněném Islámským státem loni v srpnu. V černém oblečení a kukle, jež mu zakrývá obličej, vyhrožuje Spojeným státům a prezidentu Obamovi, načež brutálně zavraždí Jamese Foleyho, amerického válečného zpravodaje, jenž do rukou extremistů padl v roce 2012 (samotný akt vraždy však není na videu plně zachycen)

Velmi podobný scénář se následně opakoval i v dalších videozáznamech s vraždami zahraničních rukojmích: amerického novináře Stevena Sotloffa, britské humanitární pracovníky Davida Hainese a Alana Henninga a amerického humanitárního pracovníka Abdula-Rahmana Kassiga, známého také jako Peter.

Mohammed Emwazi figuroval také v záběrech s japonskými rukojmími Kendžim Gotem a Harunou Jukawou. V té době doznal scénář džihádistické propagandy významné změny: Jukawovu smrt oznámila nahrávka hlasu Kendžiho Gota na pozadí statického záběru.

V zatím posledním známém videu vraždy rukojmího, jordánského pilota Maáze Kasásby, už Emwazi nevystupuje. Tento záznam se od předchozích dramaticky liší: smrt Kasásby, zavřeného v kleci upomínající na soudní procesy na Blízkém východě,  je prezentována jako upálení zaživa. Jako vykonavatelé vraždy vystupuje ve videu větší skupina mužů zahalených ve světlých maskovacích uniformách.

Zajatec IS, jordánský pilot Maáz Kasásba, stojí v kleci na jednom ze záběrů...
Video ukazuje upálení jordánského pilota zaživa.
Obětí Islámského státu se už v minulosti stal jiný japonský novinář: Kendži...
Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí...

Radikální hnutí Islámský stát (IS) obsadilo rozsáhlá území na severu Sýrie a Iráku. Proti islamistům zahájili západní spojenci včetně Británie letecké údery. Na pomoc bojovníkům IS začaly odjíždět stovky muslimů z Británie a dalších západoevropských zemí.

Autoři: ,