Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Američané varují i piloty dopravních letadel před útoky laserem blízko čínské základny v Džibuti

Svět

  5:00
DŽIBOUTI/PRAHA - Několik incidentů s vysoce výkonným laserem zaznamenala v posledních měsících americká armáda v Džibutsku. Varovala tak raději všechny piloty, aby byli v oblasti opatrní. Laser by totiž mohl piloty oslepit a způsobit katastrofu. Podle odborníků stojí za incidenty čínská armáda.

Příslušnice armády ČLR během vojenského cvičení foto: APČTK

Americká armáda minulý měsíc vydala varování pro piloty komerčních i vojenských letů, aby si dávali dávali pozor na útoky laserem nedaleko zámořské čínské vojenské základny v Džibutsku. Podle deníku South China Morning Post se tím ukazují první náznaky budoucího konfliktu mezi supervelmocemi v oblasti.

Peking porušuje sankce, tvrdí Jihokorejci. Zadrželi čínskou loď s ropou pro KLDR

Armádní upozornění, které následně zveřejnil na svých stránkách i americký federální letecký úřad, uvádí, že došlo k několika incidentům ve vzdálenosti přibližně 750 metrů od čínské vojenské základny „za použití vysoce výkonného laseru“.

„Buďte mimořádně opatrní při průletu touto oblastí. Pokud zaznamenáte použití laseru poblíž, nebo v Džibuti, okamžitě informujte věž,“ stojí v armádním doporučení pilotům. Cílem incidentů mělo být podle americké armády oslepení pilotů.

Vícero zpravodajský zdrojů potvrdilo pro týdeník Defense Weekly, že za incidenty stojí s vysokou pravděpodobností Čína, jelikož se incidenty odehrály ve velmi blízké vzdálenosti od základny v přístavu Doraleh.

Čínská základna v přístavu Doraleh začala vznikat v roce 2016 a od srpna loňského roku je naprosto operativní s tři sta člennou posádkou. ČLR uvádí jako důvod provozu základny mírové a humanitární mise v Africe.

Podle čínských analytiků měly však lasery spíše odradit ptáky, nebo zablokovat a oslepit sledovací drony, spíše než cizí piloty. Zároveň upozornili, že Čínská lidová republika je signatářem Protokolu o oslepujících laserových zbraních, která zakazuje vývoj a používání laserových zařízení, která způsobují permanentní slepotu.

Základny jen 13 km od sebe

Incidenty však vytváří napětí mezi USA a Čínou, jelikož Američané mají v regionu také svou základnu, Camp Lemonnier, jedinou americkou stálou základnu v Africe, kde je stacionováno přes čtyři tisíce vojáků. Byla v regionu založena po útocích 11. září 2001 a jejím cílem bylo bojovat s terorismem v regionu.

Čínská a americká základna v Džibuti se navíc nachází pouhých třináct kilometrů od sebe. Podle analytiků obě základny bedlivě sledují tu druhou.

„Čínská a americká základna v Džibutsku jsou velmi blízko od sebe, takže jedna může rušit signály té druhé, pokud mezi sebou nemají jasně stanovenou komunikaci,“ uvedl pro South China Morning Post vojenský analytik Čou Šenming. Podle něj již Čína v minulosti ukázala velmi dobře na svých přehlídkách, jaké kapacity mají její laserové zbraně.

Džibutsko je strategicky výhodné vzhledem ke své geografické blízkosti k Suezskému kanálu a blízkosti kritických bodů na Blízkém východě jako je Sýrie a Irák. Americká armáda poskytuje část základny i francouzským, španělským a japonským kolegům.