22. února 2018 20:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obrana před čínskými investory? Macron chce přísněji regulovat prodej půdy cizincům

Emmanuel Macron  během inauguračního ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron během inauguračního ceremoniálu. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident Emmanuel Macron chce přísněji regulovat prodej francouzské půdy cizincům. Podle světových agentur reaguje na skupování tisíců hektarů pozemků ve střední Francii čínskými investory. „Pro mě je francouzská zemědělská půda strategická investice, od ní se odvíjí naše suverenita,“ prohlásil Macron na setkání s mladými francouzskými farmáři v Elysejském paláci.

Francie je jako největší zemědělský producent v Evropské unii na vlastnictví své půdy velmi citlivá. Macron neupřesnil, koho má na mysli, když hovořil o „cizích mocnostech, u nichž nevíme, jaké jsou jejich motivy“. V zemi ale před časem vzbudily nelibost zprávy o koupi 2600 hektarů orné půdy čínským konsorciem Chung-jang.

Takovéto masivní nákupy půdu zdražují a činí ji nedostupnou mladým farmářům, napsal deník Le Figaro. Pomoci jim je v životním zájmu Francie, protože zhruba 40 procent místních zemědělců odejde do roku 2020 do důchodu, uvedla agentura Reuters.

Macron proto ve čtvrtek na setkání za přítomnosti několika ministrů a své ženy Brigitte slíbil stovkám farmářů zavést „regulační zábrany, které by zamezily tomu, co se právě odehrává“. Čínské firmy ve Francii nakupují vinohrady a uzavírají partnerství s místními potravinářskými společnostmi, připomněla agentura Reuters.

V Číně žije 20 procent světové populace, nachází se tu ale méně než deset procent orné půdy, cituje Le Figaro Christophea Dequidta, autora knihy o zemědělských systémech patnácti zemí včetně Číny. Podle něj je proto logické, že se po ní Číňané poohlížejí v zahraničí.

ČTK