25. listopadu 2017 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron bude bojovat proti ‚sexistické kultuře‘. Chce ukončit dominanci mužů

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Zpřísněním zákonů, osvětou i lepším financováním příslušných projektů chce prezident Emmanuel Macron bojovat proti sexuálnímu obtěžování a násilí, jejichž terčem jsou ve Francii ženy. Hlava státu to v sobotu oznámila v proslovu u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách, informovala agentura AFP.

Francie nesmí být jednou ze zemí, kde mají ženy strach, uvedl Macron. Jedním z cílů jeho nové iniciativy je mimo jiné zbavit oběti sexuálního obtěžování pocitu studu, který je podle francouzského prezidenta jednou z hlavních příčin, proč o svých zážitcích mlčí. Společnosti dominují muži a tomu je třeba učinit přítrž, uvedl Macron.

Akční plán, kterým by chtěl prezident dosáhnout změny „sexistické kultury“ ve Francii, obsahuje mimo jiné návrhy na přísnější tresty pro sexuální násilníky, ale i třináctiprocentní zvýšení rozpočtu ministerstva zodpovědného za boj za rovnost žen a mužů.

Ke zlepšení situace by měla přispět také osvěta na středních školách. Oběti sexuálního násilí by podle Macronových představ měly mít možnost podat prvotní trestní oznámení online. Zaveden by mohl být i systém zastávek na požádání - z nočních autobusů by pak ženy mohly vystupovat nejen na označených zastávkách, ale i tam, odkud to mají nejblíže domů.

„Pojďme uzavřít dohodu o rovnosti mezi muži a ženami,“ vyzval v proslovu Macron. Stud by podle něj měl „změnit tábory“ a přesunout se z obětí na pachatele násilí a obtěžování.

Kampaň #MeToo, kterou spustila aféra kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, jehož řada žen obvinila ze sexuálního obtěžování, vyvolala ve Francii značný ohlas. Podle nedávného průzkumu institutu Odoxa se 53 procent Francouzek setkalo se sexuálním obtěžováním. Loni ve Francii 123 žen zemřelo na následky domácího násilí. Macron za ně při projevu držel minutu ticha.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz