Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

ANO se veze na vítězné vlně. ODS dál rozdává, topka tyje, říká expert

Zprávy z EU

  7:15aktualizováno  8:07
PRAHA - Co ukázaly eurovolby z hlediska preferencí českých voličů? Kam se přesunuly statisíce voličských hlasů ODS a koho naopak obrali úspěšní nováčci víkendového euroklání - ANO a TOP 09? Výsledky voleb do Evropského parlamentu okomentoval pro server Lidovky.cz Přemysl Čech z agentury Median.

Zástupci hnutí ANO v čele s lídrem kandidátky Pavlem Teličkou (druhý zleva) a předsedou hnutí Andrejem Babišem (vlevo). foto: ČTK

Lidovky.cz: Můžeme z výsledků eurovoleb vyčíst nějaké zásadní fenomény současné české společnosti a politiky?
Nevím, jestli bych to nazval přímo fenomény, ale vnímám dva zásadní rysy. Prvním je, že se naplnila pozice hnutí ANO. Během víkendu sice kolovaly hlášky, že volby možná úplně nevyhraje, nakonec ale výsledky potvrdily jeho současnou silnou pozici. Vítězství hnutí ANO vnímám to jako završení etapy jednoho životního cyklu. Druhá věc, která se mi jeví jako důležitá, je silná pozice TOP 09.

Lidovky.cz: Stejně jako hnutí ANO, které volby vyhrálo, ani druhá TOP 09 nekandidovala v minulých eurovolbách před pěti lety. Komu sebraly voliče?
Topka stáhla okruh tápajících středopravicových voličů a její výsledek potvrdil, že ODS se stále ještě nedokázala obrodit. Ačkoli se vedly spekulace o tom, že i TOP 09 je na sestupu, eurovolby ukázaly, že tomu tak rozhodně není. Naopak je patrné, že i nadále přetahuje voliče dříve nejsilnější pravicové straně ODS.

Lidovky.cz: A koho vypáslo vítězné hnutí ANO?
Na to je těžké jednoznačně odpovědět, protože voliči ANO se rekrutují z celého politického spektra. Řadí se mezi ně jak bývalí voliči ODS, tak i voliči ČSSD.

Eurovolební prognózy, komentáře, expertízy a diskuse

Lidovky.cz: Dá se na základě volebních výsledků tvrdit, že se hnutí ANO již na české politické scéně etablovalo?
Myslím si, že ne. Na definitivní kritické zhodnocení jejich pozice ještě čas nedozrál. Zatím se ANO veze na vzestupu, který nastal po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.  Pro zhodnocení je zapotřebí větší prostor a ještě další skutky.

Lidovky.cz: Oproti úspěšným sněmovním volbám se tentokrát propadl Okamurův Úsvit. O čem to svědčí?
Jak říkám, uběhla velice krátká doba na to, aby se novým malým stranám předkládaly účty. Ani voliči Úsvitu ještě nejsou stabilní. Těžko říct, jestli je odradila předvolební kampaň, nebo hrály roli jiné faktory. Nad aktuálním výsledkem Úsvitu můžeme jenom spekulovat.    

Lidovky.cz: Historický úspěch zaznamenali ve volbách do Evropského parlamentu Svobodní, kteří se přehoupli nad pětiprocentní hranici a získali jeden mandát...
Podobně jako u TOP 09 se i ke Svobodným přiklánějí zklamaní pravicoví voliči. Nemám na to přesná data, ale řekl bych, že i v tomto případě hodili hlas Svobodným někdejší voliči ODS.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Co vypovídá o voličských preferencích výsledek lidovců, kteří si narozdíl od ostatních "eurostran" o jeden mandát polepšili?
Podobně jako u ANO jde o pokračování trendu, který započal při podzimních volbách. Lidovci se po období určité obrody přesunuli přes pět procent a opět si začali budovat pozici na české politické scéně. Sněmovní volby byly pozitivním signálem pro jejich voliče, aby lidovce i nadále podporovali. Výsledky voleb do Evropského parlamentu dokazují, že jsou v současnosti na výsluní.

Lidovky.cz: O více než 160 tisíc voličů a jeden mandát oproti minulým volbám naopak přišli komunisté. I přesto, že se často zmiňuje jejich stabilní voličská základna.
Vysvětluji si to nízkou účastí ve volbách. Voliči komunistů nejspíš nepředpokládali, že by mohli účastí ve volbách něco prosadit, a tak k nim ani nešli.

Lidovky.cz: Jak se díváte na výrazně větší zastoupení nestraníků? Letos se jich do europarlamentu dostalo osm oproti jedinému před pěti lety.
Fenomén nestraníků je dlouhodobější trend, který tady trvá. Profesionální politici ztrácejí oblibu a voliči hledají věrohodné osoby, které nejsou zasažené politickými manýry. Dokazuje to vlastně i obliba hnutí ANO, v němž jsou převážné političtí neprofesionálové. Zvláštní výjimkou je Jiří Pospíšil, který v současnosti kandidoval jako nestraník, ačkoli se na politické scéně pohybuje už řadu let. Výsledky ukazují, že je u voličů zkrátka oblíbený jako osobnost.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Dopadla by ODS lépe, kdyby v ní Jiří Pospíšil zůstal?
Zřejmě ano, pravděpodobně by jí dokázal pomoct. V jeho případě jdou voliči přímo po člověku bez ohledu na to, za jakou stranu kandiduje. 

Lidovky.cz: Je něco, co vás na volbách do Evropského parlamentu překvapilo?
Určitě strašlivě nízká účast. I když jsme předpokládali, že čísla nebudou nijak závratná, věřili jsme alespoň ve 20 až 30 procent. Je jasné, že při tak malé účasti nejsou ani výsledky příliš věrohodné.

Lidovky.cz: Dají se i přes slabou účast na základě výsledků eurovoleb předjímat nějaké závěry potenciálních voleb do Poslanecké sněmovny?
Z evropských voleb není možné přímo dedukovat případné výsledky předčasných sněmovních voleb. Na druhou stranu ty faktory, které jsem zmínil, jako že ANO je na vzestupu, nebo že si svoji dobrou pozici drží topka a lidovci, můžeme brát jako odraz současné společnosti.  

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!