Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Český premiér se sejde s šéfem Huawei a Němci se dozví, kdy skončí s uhlím

Summit NATO v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit NATO v Bruselu. | foto: Reuters

PRAHA Končí forum v Davosu a v jeho závěru se premiér Andrej Babiš setká s jedním nejvyšších manažerů firmy Huawei, která čelí podezření ze špionáže. Jednat spolu budou zástupci zemí NATO a Ruska. Krajský soud vynese rozsudek v kauze bývalého náměstka královéhradeckého primátora Josefa Malíře. Politický vězeň Jakub Čermín bude mít od pátku v Praze pamětní desku.

V pátek bude jednat Rada NATO-Rusko. Zástupci zúčastněných zemí se sejdou poměrně po krátké době, naposledy jednali v říjnu loňského roku. Tehdy při rozhovorech nejvíc rezonovala zpráva o ruských raketách Novator. Podle NATO Moskva porušuje dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Pravidelnými tématy bývá situace na Ukrajině, v Afghánistánu a v Sýrii.

Krajský soud vynese rozsudek v kauze bývalého náměstka královéhradeckého primátora Josefa Malíře. Zodpovídá se ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Případ se táhne od roku 2011, kdy opoziční zastupitelé podali trestní oznámení kvůli koupi parkovacího domu Kollárova. Dohodu se společností Eube z roku 2007 podle nich neschválilo zastupitelstvo ani rada města.

Končí Světové ekonomické fórum v Davosu. Jednání se zúčastní i český premiér Andrej Babiš. Ten se setká s jedním z nejvyšších šéfů firmy Huawei, která je podezřelá ze špionáže. Premiér ve středu řekl, že problematikou technologií čínské firmy by se měla zabývat Evropská rada. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Konec uhlí v Německu? V pátek by měla ukončit práci takzvaná „uhelná komise“. Ta má stanovit datum pro zákaz využívání energie z uhlí. Podle informací, které se zatím dosud dostaly do médií závěrečná zpráva se zabývá především tím, jak ochránit odběratele před skokovým nárůstem ce energií a také kompenzacemi pro provozovatele uhelných elektráren.

Jakub Čermín bude mít od pátku v Praze pamětní desku. Dlouholetý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu(ČSBS) strávil tři roky v koncentračním táboře a pět let byl vězněn v komunistickém žaláři. Hlavní projev během aktu pronese katolický kněz Petr Piťha. Odhalení desky by se oproti tomu neměl zúčastnit nikdo ze současného vedení Českého ČSBS.

V projednávání kauzy jízdenek pokračuje Městský soud pro Prahu 1. Podle obžaloby přišel dopravní podnik trestnou činností nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Případ má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
LEAD C# DEVELOPER (80 - 85:000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 80 000 - 85 000 Kč