14. února 2019 5:30 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Cestovatel Zikmund oslaví sté narozeniny, v Soči se bude rozhodovat o Sýrii

Hanzelka (1920 až 2003) a Zikmund podnikli první cestu v letech 1947 až 1950.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hanzelka (1920 až 2003) a Zikmund podnikli první cestu v letech 1947 až 1950.... | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

PRAHA Dnes je svátek zamilovaných. Legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslaví sté narozeniny. V Soči se bude rozhodovat o Sýrii. A české fotbalové kluby Plzeň a Slavia rozehrají svá dvojutkání ve vyřazovacích bojí Evropské ligy.

Svátek má Valentýn. Je to jméno latinského původu a znamená „zdravý, zdravým kypící, silný“. Patronem tohoto jména je biskup a mučedník Valentin z Terni, který byl podle legendy 14. února 269 sťat za to, že proti vůli císaře tajně oddával milence. Čtrnáctý únor se zejména v anglosaském světě slaví jako svátek zamilovaných. Je spojen s předáváním drobných dárků, květin, sladkostí a přáníček zvaných valentýnky.

Cestovatelskou legendou se už za života stala dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl. Celoživotní přátele neodloučilo ani 20 let nemilosti komunistického režimu, rozdělila je až Hanzelkova smrt v roce 2003. Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Jubilejní výročí připomenou výstavy, projekce filmů i radioamatérské vysílání. Vyjde také speciální edice známek České pošty.

Čínská společnost Huawei požaduje do čtvrtka od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) odpověď na dopis, v němž žádá zrušení nebo úpravu varování NÚKIB před technologiemi firmy. Úřad s firmou ale nemluví, její předchozí jednání považuje za nekorektní.

Městský soud v Praze projedná žalobu pacientky, která žádá po Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) úhradu léčebného konopí. Ústavní soud minulý týden určil, že městský soud musí v případu neprodleně rozhodnout.  Dvaapadesátiletá Martina Kafková, která trpí roztroušenou sklerózou, potřebuje denně šest gramů konopí, což je podle ministerstva zdravotnictví množství, jež vystačí pacientovi na měsíc. Kafkové, která je přes dvacet let upoutána na vozík a nejvíce ji trápí křeče a urputné bolesti, analgetika už nezabírají, konopí ale ano. 

Bude se konat happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabec uhlí? Jde o protest proti krokům ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v souvislosti s rozšířením dolu Bílina či proti výjimkám pro největší uhelné znečišťovatele.

V Londýně končí on-line dražba vzácných meteoritů, při níž aukční dům Christie’s nabídl zájemcům například desetikilogramový meteorit ve tvaru srdce nalezený na Sibiři s odhadovanou cenou 300 až 500 tisíc dolarů (asi sedm až 11 milionů korun).

V Soči se bude konat třístranný summit Ruska, Íránu a Turecka. Země budou řešit situaci v Sýrii, odkud se hodlají stáhnout Američané. Všechny tři výše zmíněné země mají v Sýrii, která se zmítá už roky ve válečné agonii a kde obnovuje svou moc diktátor Asad, své zájmy. Při jednáních půjde o to, zda se tyto nároky nekříží.

Budeme sledovat vývoj ve Venezuele; tamní opozice svolala do sídla Organizace amerických států (OAS) do Washingtonu konferenci o humanitární pomoci Venezuele. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo má o situaci ve Venezuele jednat v Bruselu se šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou.

České fotbalové kluby Plzeň a Slavia rozehrají duely v Evropské lize. Slavia Praha hostí od 18:55 (vysílá Nova Sport) belgický Genk. Podle kouče slávistických fotbalistů Jindřicha Trpišovského rozhodne dvojutkání produktivita. Doma by bral jakoukoli výhru. Plzeň přivítá od 21:00 (vysílá ČT Sport) Dinamo Záhřeb. Přestože fotbalisté Plzně si už popáté v historii zahrají druhé kolo Evropské ligy a Dinamo Záhřeb si v jarní fázi soutěže odbude premiéru, trenér Viktorie Pavel Vrba nepovažuje úřadující české mistry za favority. Podle kouče jsou na tom soupeři před čtvrtečním úvodním zápasem úplně stejně.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz