22. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Dočká se konečně Kajínek? Trump u Zdi nářků a vyhlášení cen Anděl

Jiří Kajínek (na archivním snímku ze 7. března 2006) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kajínek (na archivním snímku ze 7. března 2006) | foto: ČTK

PRAHA Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Prezident Miloš Zeman sice slíbil milost pro dvojnásobného usvědčeného vraha po návratu z Číny, ale zatím s podpisem otálí.

Zeman už dříve uvedl, že k milosti pro Kajínka připojí sedmiletou podmínku, „aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení“. Podle průzkumu agentury Median pro Českou televizi souhlasí s milostí pro Kajínka 54 procent lidí, proti je 36 procent. Dočká se zabiják milosti už dnes?

Kdo zavraždil šéfa podsvětí? Zatímco Kajínek byl odsouzen kvůli dvojnásobné vraždě z roku 1993, soud v Praze se pokusí rozplést jednu vraždu z roku 1996. Proti Pavlu Šrytrovi a Jánu Kacovi, obžalovaným z vraždy bosse podsvětí Antonína Běly, se v pátek postavil jejich bývalý kolega z URNA i ochranek. Miloš Paprocký uvedl, že vraždu si objednal František Mrázek.

Sněžení na Homolce. Soud také začne projednávat obžalobu, která viní exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, známého hláškou „sněžím“ z jeho deníků, z přijímání úplatků za nezákonné uzavírání smluv na poskytování právních či konzultačních služeb. S Dbalým čelí obvinění dalších pět lidí.

Trump od muslimů k židům. Americký prezident Donald Trump se přemístí z muslimského světa Saúdské Arábie do Izraele. Zavítá ke Zdi nářků, v jeruzalémském památníku obětem holokaustu Jad vašem položí věnec a sejde se s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem. Večer Trump završí soukromou večeří s Netanjahuem.

Deep Purple v Praze. Ve 20:00 začne koncert britské rockové skupiny Deep Purple. Kapela, která příští rok oslaví padesáté výročí založení, bude hrát v O2 areně. Deep Purple jsou ikonou hardrocku 70. let.

Ceny Anděl. V pražském Lucerna Music Baru proběhne vyhlášení vítězů cen Akademie populární hudby Anděl 2016.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz