24. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Papež přijme Trumpa, Zeman odvolá Babiše

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Prezident Trump na setkání s palestinským prezidentem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump na setkání s palestinským prezidentem. | foto: Reuters

PRAHA Britská policie pátrá po souvislostech teroristického útoku v Manchesteru. Amerického prezidenta Donalda Trumpa přivítá papež František. A Miloš Zeman odpoledne odvolá ministra financí Andreje Babiše.

Pachatelem pondělního teroristického útoku v Manchesteru, při němž zemřelo na koncertě 22 osob včetně dětí, byl 22letý Salman Abedi. Oficiálně o tominformovala britská policie, která zjišťuje, zda jednal sám. Rodina útočníka pocházela z Libye, do Británie emigrovala kvůli režimu diktátora Muammara Kaddáfího. V Manchesteru žila deset let. Události budeme na serveru Lidovky.cz podrobně sledovat.

V Británii panují přísná bezpečnostní opatření a zvýšená ostraha bude i na koncertu kapely Depeche Mode, který se uskuteční večer v Praze na stadionu v Edenu. „Policie je ve větším počtu přítomna v místech s větší koncentrací lidí,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že se to týká právě i velkých kulturních akcí. Pořadatelé doporučují přijít s předstihem kvůli prohlídkám zavazadel. Příznivce kapely čekají fronty.

Papež František přijme amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je poprvé v roli prezidenta v Evropě. Šéf Bílého domu s chotí pak navštíví Sixtinskou kapli a baziliku svatého Petra. V 11:30 se Trump sejde s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérem Paolem Gentilonim.

Napilno bude mít český prezident Miloš Zeman. Nejprve přijme singapurského prezidenta Tonyho Tana. Odpoledne pak odvolá z vlády ministra financí Andreje Babiše a místo něj jmenuje Ivana Pilného (oba ANO). Rozhodnutí prezidenta vítá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož tak nebude nutné podávat na Zemana kompetenční žalobu. Babišovým odchodem z vlády ale spory představitelů dvou nejsilnějších českých stran nekončí, Babiš pohrozil Sobotkovi soudem za výroky, jimiž zdůvodnil jeho odvolání. Premiér oznámil, že se nenechá zastrašovat.

Milošem Zemanem se budou zabývat i poslanci. Sněmovní rozpočtový výbor začne projednávat návrhy rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky a Nejvyššího kontrolního úřadu na příští rok.

V pražském metru se bude tančit. Více než 30 vystoupení se uskuteční ve 13 hodin ve vestibulech šesti stanic metra: Hlavní nádraží, Florenc C, Můstek B, Budějovická, Malostranská a Hradčanská.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz