29. května 2017 6:47 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zemanova další spanilá jízda. Výbor dobré vůle udělí Cenu Olgy Havlové

Třetí den návštěvy Miloše Zemana v Libereckém kraji. Přijel do Doks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí den návštěvy Miloše Zemana v Libereckém kraji. Přijel do Doks. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Prezident Miloš Zeman vyráží na svoji další cestu, tentokrát do jihomoravského kraje. Ve Velké Británii pokračuje vyšetřování teroristického útoku v Manchesteru a Výbor dobré vůle udělí další Cenu Olgy Havlové lidem, kteří se dokázali poprat s osudem.

Začíná třídenní návštěva prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji. Prezident se setká se členy zastupitelstva kraje, se starosty měst a obcí s rozšířenou působností. Později také přijme zástupce místní policie a hasičů a navštíví Nemocnici Ivančice, kde bude mluvit nejen s jejím vedením, ale také lékaři, sestrami a pacienty. Zeman cestuje po krajích pravidelně. Podle něj jde o běžný kontakt s občany, podle jeho kritiků jde ale o součást předvolební kampaně za státní peníze.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, která měla prověřit poskytování, čerpání a užití peněžních prostředků státu vynakládaných ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na rozvoj a obnovu materiálně technické základny sportu a tělovýchovy za roky 2013-2015.

V Lichtenštejnské paláci zasedne Rada hospodářské a sociální dohody. Zúčastní se premiér Bohuslav Sobotka a další členové vlády, zástupci zaměstnavatelských svazů a odborových organizací. Bude se jednat mimo jiné o návrhu na zvýšení minimální mzdy, čerpání peněz z fondů EU a podpoře malých a středních podniků v roce 2017.

Ve velké Británii pokračuje vyšetřování pondělního teroristického útoku v Manchesteru. Po půlnoci se mají z ulic stáhnout ozbrojené vojenské hlídky poté, co byla v sobotu snížena o jeden stupeň hrozba teroristického útoku. O víkendu v zemi lehce polevilo napětí po útoku, který si vyžádal 22 mrtvých a desítky zraněných.

Britská policie ještě v neděli zatkla již 14. osobu v souvislosti s událostí a zároveň provedla zátah v domě na jihu města.

Ministr obrany Martin Stropnický navštíví Ukrajinu. Setká se se svým protějškem Stěpanem Poltorakem. Mluvit budou o česko-ukrajinské spolupráci v oblasti obrany, hybridních hrozbách, reformě ukrajinských ozbrojených sil nebo bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě. Položí také květiny u pamětní desky ke 100. výročí přísahy České družiny v Kyjevě.

Začíná elektronický příjem žádostí do programu Dešťovka určeného na hospodaření s dešťovou vodou. Program je zaměřen na využívání dešťové vody na zálivku, splachování, využití upravené šedé odpadní vody na zálivku anebo jako vody užitkové a na opatření na retenci a zasakování srážkových vod. „Dešťovka“ je určena hlavně pro vlastníky rodinných domů.

Odvolací senát projedná kauzu právničky, která podle nepravomocného rozsudku dlouhodobě trávila svou nadřízenou projímadlem. Obvodní soud ženě uložil za těžké ublížení na zdraví tříletý nepodmíněný trest vězení a povinnost uhradit oběti milion korun.

Vedoucí právního oddělení Správy železniční dopravní cesty od návratu z mateřské dovolené trpěla bolestmi břicha a průjmy. Problémy trvaly téměř tři roky. Loni v dubnu nainstalovala do své kanceláře kameru. Zjistila, že jí podřízená přimíchává projímadlo do vody. Odsouzená na své pozici pracuje dál.

Na slavnostní večeři v Černínském paláci bude udělena Cena Olgy Havlové. Letos poprvé bude udělena i Cena veřejnosti. Cenu Olgy Havlové poprvé vyhlásila manželka prezidenta Václava Havla v roce 1995 s cílem upozornit na život lidí se zdravotním postižením, kteří se vyrovnali se svým handicapem a pomáhají druhým lidem.

Loni získal toto ocenění slepý fotograf Václav Fanta. Ten spoluzakládal Katolickou nadaci pro nevidomé, založil pěvecký sbor nevidomých Vokál a spolupracuje s agenturou R MEDIA při tvorbě charitativních kalendářů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz