30. května 2017 6:43 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Byly odposlechy Ratha v pořádku? A čeká nás poslední den, kdy se může v restauracích kouřit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Asi nejsledovanější politická kauza by se mohla dočkat částečného rozuzlení. Nejvyšší soud totiž rozhodne, zda odposlechy, které byly hlavními důkazy proti poslanci Davidu Rathovi, byly pořízeny v souladu se zákonem a mohly být v jeho procesu vůbec použity. Další „významná“ událost se dotkne i lidí, které politika nezajímá. Úterý je posledním dnem, kdy se v českých restauracích může kouřit.

Nejvyšší soud začne veřejně projednávat stížnost pro porušení zákona, kterou v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Pražský vrchní soud podle ministra porušil zákon, když označil odposlechy za nepoužitelné.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činností manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší.

Odvolací senát však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít. Vrchní soud konkrétně zkritizoval to, že státní zástupci odposlechy nedostatečně odůvodnili.

Úterý je poslední den, kdy se bude moci kouřit v restauracích, hospodách a barech. Nový zákon vzbudil velkou debatu mezi běžnými lidmi, politiky i majiteli restaurací. Podle zastánců zákona bylo jeho přijetí nutné pro ochranu nekuřáků i personálu barů a hospod. Odpůrci zase argumentují svobodou podnikání. Na tento den se chystá například akce „Poslední típnutí“ před budovou ministerstva zdravotnictví. Svou poslední cigaretu přijde típnout například i hudebník Michael Kocáb.

Poslanec Boris Šťastný, který patří k největším odpůrcům kouření, pak večer pořádá setkání dalších propagátorů zákazu, kteří budou v restauraci Kolkovna čekat do půlnoci, kdy zákaz začne oficiálně platit.

V pankrácké vazební věznici bude soud jednat o přípustnosti vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA a Ruska. Nikulin byl loni 5. října zatčen v Česku na žádost Spojených států, které ho podezírají z poškození několika společností. O Nikulinovo vydání žádají jak USA, tak Rusko, které vydalo zatykač pro údajnou krádež peněz až po Nikulinově zatčení v Česku.

Hacker tvrdí, že po zatčení v Česku jej při výsleších Američané žádali, aby se přiznal k nabourání elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Nejvyšší správní soud veřejně projedná kárnou žalobu na náměstka olomouckého vrchního státního zástupce Pavla Komára. Podal ji nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kvůli tomu, že Komár loni v červnu informoval média o plánovaném předvolání policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Laubeho.

„Takže za tímto účelem už jsou naplánované na příští týden výslechy pana policejního prezidenta a jeho náměstka, abychom si vyjasnili, zda ta naše podezření mají nějaký základ, či nikoliv,“ řekl Komár loni v červnu.

Bude jednat rada hlavního města. Na programu jednání je několik zajímavých bodů, jako je účetní závěrka dopravního podniku, výstavba parkovišť P+R, stavba nového sídla záchranné služby nebo také vyhodnocení využití bývalého parkoviště na Malostranském náměstí. Místo v samotném centru Prahy se zbavilo aut loni v červnu. Změna, vyvolaná tlakem veřejnosti vzbudila zájem především proto, že na něm parkovali nejčastěji poslanci z blízké Poslanecké sněmovny. Některým z nich se „vyhoštění“ aut nelíbilo a kritizovali ho.

Magistrát tvrdí, že se z náměstí stane místo pro různé kulturní akce, například divadla pro děti nebo sousedské snídaně.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení několika částí zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti. Návrh 54 poslanců, podaný už v roce 2012, směřuje proti dílčí novele, na jejímž základě může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď pro porušení režimu dočasně práce neschopného zaměstnance, a to za současného vyloučení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Další část návrhu napadá právní úpravu podmínek, za nichž působí u zaměstnavatele odborová organizace.

USA poprvé od června 2014 chystají test obranného systému před mezikontinentálními balistickými raketami. Z atolu Kwajalein na tichomořských Marshallových ostrovech americká armáda vypustí raketu, kterou bude mít za úkol zničit střela vypálená z kalifornské Vandenbergovy letecké základny.

Budeme sledovat situaci na Srí Lance postižené rozsáhlými záplavami. Nejméně 164 mrtvých si podle aktuální bilance vyžádaly sesuvy půdy a záplavy na jihu a západu země. Přes sto lidí se stále pohřešuje a desítky zraněných zůstávají hospitalizovány. Povodně hrozí také v Bangladéši, kam by měl dnes dorazit cyklon.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz