19. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kdo povede FBI a jak se uzavře příběh vraždy postrachu českého podsvětí

Antonín Běla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Běla. | foto: Reprofoto

Praha Trump jmenuje nového šéfa FBI a následně odletí do Saúdské Arábie, u soudu se bude projednávat vražda obávaného mafiánského bosse Běly a Íránci si zvolí nového prezidenta.

Trump, FBI a Saúdská Arábie. Americký prezident Donald Trump chce jmenovat nového šéfa FBI před svým dnešním odletem na první zahraniční cestu. Nový ředitel nahradí Jamese Comeyho, jehož odvolání způsobilo minulý týden poprask mezi americkými politiky. Prezident totiž připustil, že důvodem bylo i jeho vyšetřování ruského vlivu na jeho prezidentskou kampaň. A kam se Trump po jmenování vydá? Na první návštěvu Saúdské Arábie. Oficiální program tam začne pravděpodobně v sobotu.

Íránci si volí (staro)nového prezidenta. V 15.30 středoevropského času se v Íránu uzavřou volební místnosti. Po přepočítání hlasů se voliči dozvědí jméno nového prezidenta země. Favoritem je přitom stávající íránský prezident Hasan Rúhání, během jehož vlády se Írán zbavil hospodářských sankcí a začalo se mu ekonomicky dařit. Ale nepředcházejme, konečné výsledky by měly být známy až v neděli.

Vražda mafiánského bosse u soudu. Na Krajském soudu v Praze dnes pokračuje projednávání vraždy jednoho z nejobávanějších šéfů tuzemského podsvětí 90. let Antonína Běly, který byl zavražděn v roce 1999 v Úvalech u Prahy, kde jej komando zabijáků rozstřílelo samopaly. Spekulovalo se, že si jeho vraždu objednal František Mrázek. Policie loni na jaře, několik dnů před promlčením, zatkla jeho bývalého osobního strážce Pavla Štyra a následně i Slováka Jána Kaca na základě nových svědeckých výpovědí. Hrozí jim patnáct let vězení nebo výjimečný trest.

Reakce na premiéru Karoqu. Škodovka na včerejší večerní světové premiéře představila nové kompaktní SUV Škoda Karoq, ve východočeských Kvasinách se začne vyrábět na přelomu července a srpna. Jak na nový vůz zareaguje veřejnost a akcionáři?

Temelínský blok si dá pauzu. Dnes začíná plánovaná tříměsíční odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Během ní energetici vymění čtvrtinu paliva nebo zmodernizují kompenzátor objemu.

Česko bude rozhodovat v Radě Evropy. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek převezme za Česko na šest měsíců předsednictví výkonného orgánu Rady Evropy, výboru ministrů. V něm mohou státní příslušníci diskutovat nad různými národními přístupy k řešení problémů. Zároveň se jedná i o kolektivní fórum, které k nim vydává celoevropská doporučení.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz