19. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Evropská komise zveřejní návrhy k brexitu. Poslanci budou hlasovat o rozpočtu

Britská premiéra Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiéra Theresa Mayová. | foto: Reuters

Evropská komise zveřejní soubor legislativních nárvhů, kterými chce unii lépe připravit na případ tvrdého brexitu.

Do plánovaného vystoupení Británie z EU zbývá jen 100 dní, přičemž výchozí možností je „neřízený“ odchod, který by mnozí britští politici považovali za katastrofu. O podmínkách spořádaného brexitu vyjednaných britskou vládou má podle aktuálních prohlášení Mayové dolní komora parlamentu hlasovat až zhruba za měsíc.

Premiérka Theresa Mayová bude v této souvislosti ve 13.00 odpovídat poslancům během pravidelných interpelací.

Valné shromáždění OSN by mělo potvrdit globální pakt o migraci, formálně přijatý 10. prosince v Maroku. Česko bude na základě rozhodnutí vlády ze 17. prosince hlasovat proti. Včera ovšem schválilo globální pakt o uprchlících - ten podle dokumentů OSN vytváří podmínky pro silnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na uprchlické vlny. Světová organizace ve svých paktech rozlišuje termíny uprchlík a migrant. Zatímco uprchlíci jsou osoby, které z domovské země vyhnalo závažné zhoršení veřejného pořádku, z něhož vyplývá nárok na mezinárodní ochranu, migranti mění zemi pobytu bez ohledu na důvod, tedy i z jiných příčin, než je ohrožení vlastní bezpečnosti.

V případě pondělního přijatého dokumentu jde podle Babiše o zprávu komisaře OSN. Usnesení, které k němu přijala vláda, „jasně říká, že tahle zpráva komisaře nemá na Českou republiku žádný vliv... je to nezávazný dokument, nemá to žádný vliv na naši migrační politiku, kde my jasně říkáme, že nebudeme přijímat nelegální migranty“. Podle premiéra se „někteří politici“ snaží lidem namluvit, že v postoji ČR k migraci něco změnilo. „Nezměnilo se vůbec nic,“ zdůraznil.

Schůze Senátu má na programu mimo jiné novelu insolvenčního zákona, proplácení prvních tří dnů nemocenské (novela zákoníku práce), novelu zákona o státní službě a úpravu zákona o směnárenské činnosti umožňující klientům směnáren do tří hodin odstoupit od smlouvy.

Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu pro příští rok. Rozpočet počítá se schodkem 40 miliard korun, což je proti letošku o deset miliard méně, a s celkovými výdaji 1505 miliard korun. Poslanci v něm chtějí přesunout přes 130 miliard korun, tedy téměř desetinu jeho výdajů.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...