19. února 2018 6:29 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Jak se změní ČSSD s novým předsedou Hamáčkem? Bude Libeňský most kulturní památkou?

Předseda ČSSD Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamáček. | foto:  František Vlček, MAFRA

Sociální demokracie má nového předsedu. Kam ji povede Jan Hamáček? Oproti dalším kandidátům na šéfa ČSSD, které porazil, by chtěl s hnutím ANO jednat o vládě.

- Budeme sledovat ohlasy a další vývoj na volbu nového předsedy ČSSD. Šéfem strany se stal dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. V druhém kole hlasování na nedělním mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové porazil bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Hamáček je zastáncem jednání sociální demokracie o vládě s hnutím ANO.

- Sledujeme dění na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Do dnešního programu zasáhne několik českých sportovců. Největším vrcholem bude týmová soutěž můžu ve skocích na lyžích na velkém můstku. Od 13:30 SEČ do něj nastoupí české kvarteto Koudelka, Štursa, Kožíšek a Polášek. Ve 12:15 se představí dvojboby ke svému třetími kolu. V případě úspěchu pak někdo z páru Dvořák - Nosek, Havlín - Vrba může startovat ve finále, které se jede ve 14:15 SEČ. 

- Pokračují jarní prázdniny. Tentokrát se mohou těšit děti z okresů Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Končí 25. února.

- Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit hospodaření Státního zdravotního ústavu. Kontrolovaným obdobím byly roky 2014 až 2016. 

Ústav je příspěvkovou organizací ministerstva zdravotnictví, které pro něj vytváří odborné zázemí. Sídlí v Praze a v jeho čele stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr zdravotnictví na návrh hlavního hygienika. SZÚ připravuje podklady týkající se zdravotní politiky a metodik v oblasti ochrany veřejného zdraví.

- Hygienická stanice hlavního města Prahy by měla zveřejnit data o výskytu chřipky za minulý týden.  Lékaři hlásili minulý týden přibližně 1944 případů na 100 000 obyvatel. Hlavní hygienička Česka vyhlásila začátek chřipkové epidemie na začátku února.

- V pondělí vyprší termín, do kterého ministerstvo kultury předpokládá vydání rozhodnutí ohledně prohlášení Libeňského mostu za kulturní památku. Magistrát most uzavřel 19. ledna kvůli jeho špatnému stavu pro automobily a MHD.

Technická správa komunikací zaslala ministerstvu 31. ledna zásadní důkaz k řízení o prohlášení Libeňského mostu za kulturní památku, a to expertní zprávu Kloknerova ústavu ČVUT, která hodnotí konstrukci mostu, její použitelnost, životnost a případný zásah, uvedla Cigánková. Posudek Kloknerova ústavu ČVUT ukázal, že most je v havarijním stavu. 

- V Plzni začne likvidace mostu před hlavním vlakovým nádražím. Hned poté začne v místě osmidenní výluka tramvají ve směru na Slovany a Světovar. Mezi náměstím Republiky a Mikulášským náměstím je budou nahrazovat autobusy.

- V Bruselu budou jednat ministři financí zemí platících eurem. Ministři si vyslechnou informaci o situaci kolem třetího řeckého záchranného programu. Mluvit by měli o reformě Evropského stabilizačního mechanismu v souvislosti s širší diskusí okolo prohlubování hospodářské a měnové unie.

- Bude pokračovat vyšetřování nedělního neštěstí íránského dopravního letadla, při kterém zřejmě zahynulo všech 65 lidí na palubě.  Letadlo společnosti Iran Aseman Airlines se za mlhy zřítilo v horách na jihozápadě země. 

- Ve Španělsku mají před vyšetřujícím soudcem Nejvyššího soudu vypovídat šéfky dvou katalánských separatistických stran Marta Roviraová a Marta Pascalová. Oběma hrozí obžaloba z trestného činu vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)