19. února 2018 15:35, aktualizováno  16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie prověřuje incident na sjezdu ČSSD. Novinář Kotrba měl napadnout bezdomovce

Štěpán Kotrba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpán Kotrba | foto: Youtube

HRADEC KRÁLOVÉ Hradecká policie začala prověřovat incident z nedělního sjezdu ČSSD v Hradci Králové, při němž jeden z účastníků akreditovaný jako novinář před kulturním domem Střelnice nastříkal pepřový sprej do očí dvěma bezdomovcům. Policie se o události dozvěděla z médií. „Policie ČR nyní prověřuje, co se na místě stalo,“ řekla v pondělí mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Policie případ charakterizovala jako údajný spor mezi dvěma muži.

Podle týdeníku Respekt použil proti bezdomovcům pepřový sprej v neděli odpoledne Štěpán Kotrba, který byl na sjezdu akreditován za Český rozhlas. Rozhlas s ním po incidentu spolupráci ukončil. „Český rozhlas s panem Kotrbou přerušil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu,“ řekl v pondělí mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Bezdomovci postávali před Střelnicí a delegáty či novináře občas poprosili o cigaretu či menší obnos. Oslovili i Kotrbu, který proti nim podle Respektu použil pepřový sprej. Své jednání později na sociální síti facebook odůvodnil tím, že byl napaden.

Kotrba ČTK napsal, že se k incidentu vyjádřil už na místě. „Mé vyjádření bylo, že jsem takto reagoval na počátek napadení tím mužem. Jsem po těžkém infarktu a opravdu nemám potřebu se někde po hradeckých ulicích rvát s podnapilým bezdomovcem, který chce peníze na alkohol a nenechá se odbýt,“ uvedl. Víc k tomu nehodlám cokoliv dalšího dodávat, sdělil.

Na sjezd ČSSD byl akreditován jako externí analytik

Podle vyjádření Českého rozhlasu byl Kotrba externím spolupracovníkem analytického oddělení, například pro digitalizaci vysílání, a na sjezd ČSSD byl akreditován jako externí analytik.

Přivolání policie či zdravotníků postižení podle Respektu odmítli. „Zatím jsme žádné oficiální oznámení neobdrželi, a to ani od přímých účastníků či případných svědků,“ uvedla v pondělí policie.

Policie měla v souvislosti se sjezdem ČSSD zvláštní pohotovost, protože mezi účastníky sjezdu byly dopoledne i takzvané chráněné osoby, a to prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico. „K údajnému sporu mezi dvěma muži mělo dojít v době, kdy již pominul režim zvýšeného bezpečnostního opatření, neboť nejvýznamnější chráněné osoby se již v místě nenacházely,“ uvedla policie.

Jiný incident týkající se novinářů se odehrál před necelým měsícem, 27. ledna po prezidentské volbě, kdy naopak byli napadení novináři ve štábu Miloše Zemana.

ČTK