Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Konec kožešinových farem, rezignace ústavního soudce a první pamětní bankovka

Demonstranti protestovali v Praze proti kožešinovým farmám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti protestovali v Praze proti kožešinovým farmám. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Podle zákona musí skončit provoz kožešinových farem. Novela se netýká chovatelů zvířat, u nichž se zužitkuje i maso, tedy králíků a nutrií. Na Slovensku končí zápis na kandidátky do prezidentských voleb. A Česká národní banka vydá úplně první pamětní bankovku.

Konec kožešinových farem. Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání musí k dnešnímu dni ukončit provoz všechny kožešinové farmy v České republice. Zákaz schválila Sněmovna po emotivní debatě před dvěma lety. Novela zakazuje „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Netýká se tedy například chovu králíků nebo nutrií, u kterých se kromě kožešiny využívá i maso. Provozovatelé farem můžou žádat kompenzace od státu.

Na Slovensku vyprší lhůta na podání kandidatury do prezidentských voleb. Občané v knich hlasují přímo a letos to vude 16. března. Současný prezident Andrej Kiska mandát obahjovat nebude. Na kandidátní listinu se zatím zapsalo 17 uchazečů. Podle průzkumů mají zatím největší šance chemik Robert Mistrík a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

Centrální banka vydá první pamětní bankovku v hodnotě 100 korun s portrétem Aloise Rašína, prvního československého ministr financí. Její prodejní cena bude zhruba desetinásobně vyšší, než je uvedený nominál 100 Kč. Návrh, jehož autorem je akademická malířka Eva Hašková, vznikl ke sto letům národní měny. Zlatožlutá bankovka vychází v počtu 20.000 kusů.

V Francii by měl padnout rozsudek v procesu s českým řidičem, v jehož kamionu policie našla 15 Iráčanů. Rozhodnutí si řidič vyslechne z věznice prostřednictvím videokonference. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu nevěděl. Samotní Iráčané ve výpovědích pro místní televizi jeho slova potvrdili. Uvedli, že do vozidla vlezli bez vědomí řidiče v přístavním městě Calais. Současný soud je odvolací, nižší instance muži vyměřila trest 1,5 roku vězení.

Ústavní soudce Jan Musil by měl prezidentovi Miloši Zemanovi předat svou rezignaci. Úmysl vzdát se funkce oznámil v říjnu minulého roku a krok vysvětlil zdravotními důvody. Prezident Miloš Zeman na jeho místo zřejmě navrhne prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Novinářům to ve středu po schůzce ústavních činitelů na Hradě řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.