9. dubna 2018 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Maďarsko je po volbách. Česko stále neví, jaká bude jeho nová vláda

V Maďarsku přišla k volbám spousta lidí oblečených v lidových krojích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Maďarsku přišla k volbám spousta lidí oblečených v lidových krojích. | foto: ČTK

V Maďarsku už vědí, že volby vyhrála strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Hnutí ANO se bude radit, jak dál po krachu jednání s ČSSD a především před klíčovou schůzkou mezi Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem.

- Budeme sledovat politickou situaci po krachu jednání o sestavení vlády mezi ANO a ČSSD. Víkendový sjezd sociální demokracie potvrdil návrh vedení strany ukončit jednání s ANO. Někteří politici z ČSSD ale naznačují, že pokud by Babiš udělal radikální ústupek, jednání se mohou obnovit. Dohoda stran padla kvůli sporu o obsazení některých ministerských postů. Jádrem sporu pak byl resort vnitra. V úterý se má Babiš sejít s prezidentem Milošem Zemanem.

- Obvodní soud pro Prahu 2 projedná žalobu bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly, který po státu požaduje odškodné skoro sto milionů korun kvůli případu, kdy byl obžalován z držení dětské pornografie. Hala byl viny pravomocně zproštěn Městským soudem v Praze. 


- V Radotíně začne zpevňování lávky přes Berounku, která je ve špatném stavu. Bude uzavřena do konce dubna.  Loňský pád trojské lávky spustil v hlavním městě vlnu bezpečnostních kontrol a uzavírek můstků všeho druhu.

- Večer se na Václavském náměstí uskuteční protest proti krokům vlády ČR bez důvěry a trestně stíhaného premiéra v demisi. Na místě se bude zároveň podepisovat petice. Heslem shromáždění je „Máme právo na slušného premiéra a slušnou vládu“.

- Na Vysoké škole ekonomické bude přednášet ministr zemědělství Jiří Milek. Hovořit bude o svých znalostech a zkušenostech v oblasti aktuální hospodářské politiky ČR, strategii a cílech vlády. Přednáška se koná v rámci série odborných přednášek, v nichž se do 18. května vystřídá všech patnáct členů kabinetu včetně premiéra v demisi Andreje Babiše.

- V divadle Royal v Praze 2 se uskuteční řečnický souboj hudebníků Davida Kollera a Laca Décziho. Výtěžek akce Žrádlo pro duši, potraviny pro lidi bude určen Potravinové bance. 

- Budeme sledovat vývoj v Maďarsku po skončených parlamentních volbách. Ty vyhrála strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

- Rakouský prezident Alexander Van der Bellen na návštěvě Číny. Bude jednat s předsedou parlamentu Li Čan-šuem.

- Začíná třídenní návštěva severokorejského ministra zahraničí v Rusku. Ri Jong-ho a Sergej Lavrov mají spolu jednat 10. dubna.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz