22. února 2019 5:05 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Petříček v USA, policisté před soudem a první zasedání důchodové komise

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček přichází na jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček přichází na jednání vlády. | foto: ČTK

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se sejde se svým americkým protějškem Mikem Pompeem. Soud vynese rozsudek na dvěma policisty, kteří podle obžaloby na služebně fyzicky napadli mladíka zadrženého při návštěvě čínského prezidenta v Česku. A poprvé zasedne důchodová komise, k jejímuž založení se zavázala vláda v programovém prohlášení.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček pokračuje v návštěvě USA. Čekají ho schůzky s americkým protějškem Mikem Pompeem a s šéfem agentury pro rozvojovou pomoc USAID Markem Greenem. Ve středu se už setkal s poradcem Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem. Ten ocenil český přístup ke kybernetické bezpečnosti v kauze Huawei. Petříčkova návštěva se uskutečňuje krátce po oznámení americké strany, že prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše na 7. března do Bílého domu.

Poprvé se sejde důchodová komise. 44 zástupců parlamentních stran, úřadů, odborů, zaměstnavatelů, univerzit a neziskových organizací by se měl věnovat hlavně organizačním záležitostem. K vytvoření odborného týmu pro reformu se vláda zavázala v programovém prohlášení. Podle vládního programu má připravit řešení se „standardem plošného zabezpečení na principu solidarity“ a posílením zásluhovosti i s motivací ke spoření na stáří.

Obvodní soud pro Prahu 2 vynese rozsudek v případu policistů Jana Nekvapila a Martina Koppa. Ti podle obžaloby na služebně fyzicky napadli mladíka zadrženého při návštěvě čínského prezidenta v Česku. Policisté to odmítají. Státní zástupkyně pro oba navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti.

Moskevský soud má rozhodovat o prodloužení vazby Američana Paula Whelana obviněného ze špionáže. Bývalého příslušníka americké námořní pěchoty zatkli agenti ruské tajné služby FSB 28. prosince 2018 v jeho pokoji moskevského hotelu Metropol. Důvodem bylo, že mu nejmenovaný ruský občan údajně předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Moskva se v minulosti vyjádřila, že neuvažuje o Whelanově výměnu do USA.

V kolumbijském Medellínu srovnají se zemí sídlo drogového kartelu. Z šestipatrové budovy zvané Monaco řídil svou organizaci Pablo Escobar. Na jejím místě vznikne park, který bude věnovám památce obětí obchodu s drogami. Escobar Gaviria byl největším kolumbijským drogovým baronem. Zemřel 2. prosince 1993 za nejasných okolností při přestřelce s kolumbijskými bezpečnostními silami. Po jeho smrti se kartel rozpadl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz