20. února 2018 6:27 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Politici budou řešit, jak se vypořádat s Uberem. Získají biatlonisté další medaili?

„Zastavte Uber“, hlásali taxikáři během protestů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Zastavte Uber“, hlásali taxikáři během protestů. | foto: ČTK

Budou opakovat protesty taxikářů proti službě Uber? Ovlivnit nejasnou situaci kolem takzvané sdílené ekonomiky by mohli zástupci stran i ministr dopravy, kteří se pokusí navrhnout, jak věc vyřešit zákonem.

- Ministr dopravy Dan Ťok bude jednat se zástupci sněmovních stran o tom, jak zákonně vyřešit situaci kolem služeb typu Uber.  O těch se mluví nejvíce v souvislosti s přepravními službami. Řidičů taxi je jen v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uberu nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a ani taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Taxikáři už kvůli konkurenci Uberu několikrát protestovali.

- Obvodní soud pro Prahu 5 bude řešit spor mezi státem a firmou Kámen Zbraslav kvůli sesuvu na dálnici D8 na Litoměřicku. Rozestavěná dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek dálnice asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať.

Podle ministerstva dopravy za sesuv může nedaleký kamenolom. Správci silnic a železnic jeho majitele, společnost Kámen Zbraslav, zažalovali o uhrazení zhruba miliardové škody. Společnost ale vinu odmítla.

- Výbor pro dopravu pražského magistrátu bude jednat o propojení Smíchova a Dejvic autobusy MHD, které by jezdily tunely městského okruhu. Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, navrhla tři varianty. Všechny počítají s intervalem deset minut ráno a 15 minut dopoledne. Autobusy by jezdily pouze od 6:00 do 20:00. Trasu mezi zastávkami Knížecí a Dejvickou by zkrátily asi o deset minut,

- V Bruselu proběhne jednání ministrů financí zemí EU. Zabývat se budou strategií pro udržitelnost financí, ale i rozpočtem EU, včetně pokynů pro přípravu rozpočtu na rok 2019. Za ČR se jednání zúčastní ministryně financí Alena Schillerová.


- Evropský soudní dvůr v Lucemburku zveřejní stanovisko svého generálního advokáta ke sporu Evropské komise s Polskem ohledně těžby dřeva v chráněném Bělověžském pralese, posledním původním na evropském kontinentu, na východě země. Loni v listopadu soudní dvůr rozhodl, že Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralese, nebo zaplatí každý den pokutu 100 000 eur (asi 2,5 milionu Kč). 

- Za účasti rodiny a několika pozvaných hostů se v Kodani uskuteční pohřeb prince Henrika, manžela královny Margrethe II. Jeho popel bude následně uložen zčásti v soukromé zahradě zámku Fredensborg, zčásti bude rozprášen do moře.


- Začíná vnitrostranické referendum německé sociální demokracie, které rozhodne, jestli vznikne další velká koalice CDU/CSU vedená kancléřkou Angelou Merkelovou. Více než 460 000 členů SPD může hlasovat do 2. března.

Pokračuje olympiáda v Pchjongčchangu.  Ještě dopoledne budou naši muži závodit ve skocích na velkém můstku v rámci severské kombinace. Biatlonisté Jislová, Puskarčíková, Vítková, Krčmář, Moravec a Šlesingr pak poběží finále smíšené štafety. Podaří se jim přidat ve smíšené štafetě třetí biatlonovou medaili?

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz