28. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Prezident Zeman se sejde s ministrem Staňkem a ve Vídni se bude debatovat o klimatu

Herec Arnold Schwarzenegger se sešel se švédskou aktivistkou Gretou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Arnold Schwarzenegger se sešel se švédskou aktivistkou Gretou... | foto: Twitter Arnolda Schwarzeneggera

Lídři zemí EU dnes na pracovní večeři zhodnotí výsledek eurovoleb, v českých městech se bude demonstrovat za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové, prezident Miloš Zeman se má po setkání s odcházejícím ministrem kultury vyjádřit k přijetí jeho demise a do Vídně se sjíždějí politici i celebrity na velkou debatu o klimatu.

Dozvuky eurovoleb. Budeme sledovat dozvuky víkendových voleb do Evropského parlamentu. Výsledky by dnes měly být vyhlášeny v české Sbírce zákonů. Šéfové států a vlád zemí EU, včetně českého premiéra Andreje Babiše, je zhodnotí při pracovní večeři v Bruselu. Francouzský prezident Emmanuel Macron se před summitem sejde s premiéry zemí visegrádské skupiny a ještě před společnou večeří s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Demonstrace proti Benešové a Babišovi. Vpodvečer začnou další z demonstrací za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a proti premiérovi Andreji Babišovi, které pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii a Společně udržme demokracii. Protesty se tentokrát nebudou konat v Praze, ale v řadě krajských měst po celé zemi.

Zeman se sejde se Staňkem. Prezident Miloš Zeman se v 16.30 setká s končícím ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD). Již dříve prezident avizoval, že o přijetí jeho demise se má rozhodnout až po schůzce.

Nové eurobankovky. Do oběhu vstupují nové bankovky v hodnotě 100 a 200 eur ze série Europa. Tím bude završena emise celé série. Nové bankovky jsou souhrnně nazývány série Europa, protože dva z jejich ochranných prvků obsahují podobiznu stejnojmenné postavy z řecké mytologie.

Greta a Arnold o klimatu. Na dnešní konferenci o změnách klimatu ve Vídni vystoupí generální tajemník OSN Antonio Guterres, švédská aktivistka Greta Thunbergová, herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger či rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

Objednávka vraždy za 50 milionů. Brněnský soud vynese rozsudek v případu pokusu o vraždu, ze kterého jsou obžalováni dva lidé. Podle žalobce navedla žena svého milence k usmrcení manžela. Slíbila mu 50 milionů kourn za vraždu, z dědictví mohla získat desítky milionů. Milenec s plánem souhlasil, seniora se neúspěšně pokusil shodit z lomu na kraji Brna. Muži se nic vážnějšího nestalo, ze srázu ho zachránili.

Americký konvoj. Přes hraniční přechod v Rozvadově přijede první část konvoje americké armády. Konvoj čítající více než 350 kusů vojenské techniky a více než 800 lidí se přesune ve večerních hodinách přes Prahu do Staré Boleslavi, kde je plánován odpočinek. Míří na cvičení do Rumunska a Maďarska.

Měli vraždit a utéct do Rumunska. V Českých Budějovicích začíná soud s mužem a ženou, kteří podle obžaloby loni zavraždili manželský pár na Písecku. Poté uprchli z ČR a policie je nalezla v Rumunsku.

Festival Leoše Janáčka. V Domě kultury města Ostravy začne v 19 hodin zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Kristjanem Järvim. Festival se bude konat do 1. července v Ostravě, Hukvaldech a dalších 10 městech.