Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijde odveta Ruska za vyhoštění diplomatů? Třetí nejmocnější muž USA navštíví českou sněmovnu

Události

  6:00
Jak zareaguje Rusko na vyhoštění více než 100 diplomatů z 22 zemí, včetně Česka? To se možná dozvíme už dnes. Třetí nejmocnější muž USA navštíví českou Poslaneckou sněmovnu i Senát. A výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu se dnes bude mimo jiné zabývat dotací na farmu Čapí hnízdo.

Paul Ryan. foto: ČTK

Co udělá Rusko? Dnes budeme sledovat vývoj situace po kolektivním vyhoštění více než 100 ruských diplomatů z 22 zemí, včetně Česka, v odvetě za otravu ruského exagenta Sergeje Skripala ve Velké Británii, za níž podle EU i USA stojí Rusko. Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo v pondělí prohlášením, že přijme v následujících dnech vůči dotyčným zemím odvetná opatření. Je možné, že k nim dojde už dnes.

Ryan v Praze. Třetí nejmocnější muž USA, předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, má dnes v Praze nabitý program. Dopoledne vystoupí na Politologickém klubu Fakulty sociálních věd UK, poté na zvláštní schůzi sněmovny. Ryan a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) by při ní měli podepsat společnou deklaraci, jež mimo jiné odkazuje na vznik samostatného Československa před 100 lety a americký podíl na něm. V Senátu se Ryan zúčastní konference s názvem Role Spojených států amerických v evropské bezpečnostní architektuře – 100 let poté.

Téma GIBS ve sněmovně. Sněmovna bude odpoledne na podnět TOP 09 jednat o situaci kolem Generální inspekce bezpečnostních sborů. Premiér Andrej Babiš by měl podle návrhu programu vysvětlovat kázeňské řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem.

Referenda a slevy na jízdném. Už od ranních hodin bude jednat vláda v demisi. Na programu má mimo jiné zavedení nové slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory, děti, žáky a studenty, novelu školského zákona, návrh poslanců ČSSD na vydání ústavního zákona o celostátním referendu, návrh poslanců KSČM na zrušení zákona z roku 2000 o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr či usnesení o prioritách koncepce ministerstva vnitra pro asistenci uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům pro rok 2018.

Čapí hnízdo na „eurovýboru“. Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu se dnes bude mimo jiné zabývat hodnocením kohezní politiky (politiky hospodářské, sociální a územní soudržnosti EU) v Česku, Maďarsku a Polsku od jejich vstupu do EU a také dotací na farmu Čapí hnízdo.

Rathova řeč, díl druhý. Před Krajským soudem v Praze dnes bude pokračovat v závěrečné řeči David Rath, jemuž kvůli korupční kauze státní zástupce navrhuje až 9 let vězení a propadnutí majetku. V pondělí vinu odmítl. Tvrdil, že cílem jeho trestního stíhání bylo, aby vláda přišla o hlasitého kritika a aby sociální demokracie dostala úder. Zopakoval také, že pro jeho odsouzení nejsou důkazy a že žádné úplatky nepřijímal. Pokud odposlechy pořízené policií zachytily debatu o penězích, šlo podle Ratha o peníze pro ČSSD. Až skončí, soud oznámí termín, kdy v kauze vynese nový verdikt.

Dvojí odvolání. Dva pražské soudy dnes budou projednávat odvolání ve dvou medializovaných kauzách. Vrchní soud v Praze dopoledne bude řešit kauzu přípravy teroristického útoku na vlak. Soud anarchisty loni zprostil obžaloby. Městský soud v Praze po poledni projedná odvolání v případu úmyslné záměny léků ve společnosti Zentiva, za kterou bývalý zaměstnanec firmy dostal roční podmínku a náhradu škody ve výši 7,5 milionu korun.

Hospodaření ČT. Sněmovní volební výbor dnes projedná výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za rok 2016. Hospodaření ČT bude řešit v době, kdy veřejnoprávní televize čelí tlaku části ústavních činitelů kvůli údajné netransparentnosti.

Taxikáři na Václaváku. Na poledne plánuje Stružení českých taxikářů za podpory části pražských taxislužeb shromážnění na Václavském náměstí proti dopravcům společností Uber a Taxify. V pondělí přitom bratislavský okresní soud zakázal firmě Uber provozovat na Slovensku taxislužbu prostřednictvím osob, které k tomu nemají příslušné povolení nebo nemají vhodné vozidlo.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat