Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senátoři mají řešit schopnost Zemana vykonávat úřad. Europoslanci budou hlasovat o Babišovi

Prezident Miloš Zeman jmenoval v Praze nové generály. foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Na 9:00 je svolaná mimořádná schůze sněmovny ke schvalování poslanecké novely o střetu zájmů. Na 12:00 je naplánována další mimořádná schůze s návrhem programu „Zpřísnění trestu za násilné chování vůči ženám a dalším možným obětem a nepodmíněné tresty za znásilnění“. Na 15:00 je pak v plánu schůze k předloze o zavedení tzv. covidových certifikátů.

Jednat bude také Senát. Na programu je novela exekučního řádu, silničního zákona či nová pravidla tzv. kurzarbeitu. Senátoři by se měli věnovat návrhem senátního bezpečnostního výboru, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat úřad prezidenta, a návrhem zahraničního výboru, aby se čeští sportovci neúčastnili zimních olympijských her v Číně.

Prezident Miloš Zeman odjede s manželkou Ivanou na dvoudenní pracovní návštěvu Rakouska. Setkání s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem je v plánu ve čtvrtek. Cestu měl Zeman podniknout již v dubnu, kvůli koronavirovým restrikcím se ale návštěva posunula.

Pokračuje plenární zasedání Evropského parlamentu. Europoslanci budou večer hlasovat o rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Výsledky hlasování EP oznámí ve čtvrtek.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská přednese dopoledne projev v Senátu. Odpoledne se setká s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem a s šéfem Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem. Večer na její počest předseda Senátu Miloš Vystrčil pořádá recepci.

Tribunál Evropské unie rozhodne o žádosti bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který se domáhá zrušení sankcí, jež na něj uvalily unijní země.

V Pelhřimově se uskuteční silácký rekord v ručním nakládání 30 plných pivních sudů na nákladní auto na čas. Pokus o rekord je součástí akce Pelhřimov! Město rekordů žije!

Autor:

Mohlo by vás zajímat