19. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Sněmovna bude hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu a vzpomínání na Palacha

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (uprostřed) a první místopředseda hnutí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (uprostřed) a první místopředseda hnutí... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA O vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo bude Sněmovna jednat dnes. Sněmovna o tom rozhodla ve středu na návrh ANO v rámci změn programu schůze.

Čapí hnízdo vs. vláda. Policie požádala Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. To komplikuje i vyjednávání o vládě. Právě podmínku, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba, ale ve středu na schůzce zopakovali představitelé ČSSD. Požadují také, aby ANO vzhledem ke kauze Čapího hnízda ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

Vzpomínání na Palacha. Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha proběhne v pražském Karolinu v 9:45 v prostorách tzv. Husova dvorku, tedy na autentickém místě, kde byla v lednu 1969 vystavena rakev s Palachovými ostatky. Zúčastní se zástupci studentské a akademické obce v čele s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Od 13:45 se bude vzpomínat v Národním muzeu za účasti ministra kultury v demisi Ilji Šmída a exministra kultury Daniela Hermana.

Macron vs. Merkelová. Francouzský prezident Emmanuel Macron se u příležitosti nadcházejícího výročí podpisu Elysejské smlouvy v roce 1963 setká v Paříži s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Poté bude následovat společná tisková konference.

Svatý otec v Peru. Papež František zahájí oficiální program své návštěvy Peru; dopoledne místního času navštíví prezidentský palác v Limě; poté se přesune do města Puerto Maldonado, kde se setká s domorodými obyvateli.

Saakašviliho vězení. Odvolací soud bude posuzovat stížnosti ukrajinské prokuratury proti rozhodnutí soudkyně, která neuvalila na bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho domácí vězení, ale ponechala ho na svobodě. Saakašvili je obviněn ze zločinného spiknutí.

Nomádi v Brně. Velkým tahákem veletrhů GO a Regiontour a hlavně festivalového pavilonu F v Brně bude projekt Nomádi. Rozhodně jste o seriálu zpravodajského portálu Lidovky.cz už slyšeli. V lednu budete mít možnost se s některými dobrodruhy, kteří po celém světě cestují na vlastní pěst, v nezvyklých vozech a často po neobvyklých místech planety, setkat osobně.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky