23. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Srí Lanka vyšetřuje nedělní atentáty, Česko se bude potýkat se silný větrem

Policisté zatím zatkli 24 lidí a po dalších pátrají. Na autobusové stanici v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté zatím zatkli 24 lidí a po dalších pátrají. Na autobusové stanici v... | foto: Reuters

Na Srí Lance pokračuje vyšetřování bombových útoků, při kterých zemřelo téměř 300 lidí. Česko zasáhne silný vítr. A hokejová extraliga uvidí své čtvrté finále.

O půlnoci začal na Srí Lance platit výjimečný stav, který po nedělních atentátech rozšíří pravomoci policie a armády. Útoky si vyžádaly zhruba 290 mrtvých a kolem 500 zraněných. Exploze otřásly třemi kostely a třemi luxusními hotely. Další dva výbuchy následovaly na předměstích Kolomba. Policie zatkla 24 lidí, v pondělí však stále nacházela nové výbušniny. Podle vyšetřovatelů útoky spáchalo sedm sebevražedných atentátníků a úřady z masakru obvinily místní islamistickou skupinu. Prověřují její možné napojení na spojence v zahraničí.

Na většině území Česka bude přes den foukat silný vítr, v nárazech o rychlosti až 70 km/h. Kvůli teplu a suchu tak bude narůstat nebezpečí vzniku požárů.

Odpoledne pokračuje řádná schůze Sněmovny. Poslanci by měli debatovat o tzv. zdanění církevních restitucí, které vetoval Senát. V prvním čtení by se mohli zabývat senátními úpravami energetického a silničního zákona o mírné toleranci alkoholu u cyklistů.

V 10.00 proběhne jednání rady hlavního města. Na programu je například revitalizace Karlova náměstí, obnova vodohospodářské infrastruktury nebo koordinace dopravních opatření. Radní rovněž projednají změny v dozorčích radách Pražská plynárenská Distribuce a Pražská energetika.

Už jen měsíc zbývá do začátku voleb do Evropského parlamentu. Kampaň v 9.00 v Lidovém domě v Praze zahají ČSSD. Zúčastní se europoslanec a lídr kandidátky Pavel Poc, europoslankyně Olga Sehnalová a další kandidáti a předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček spolu s dalšími ministry.

Soud pokračuje v projednávání kauzy zakázek pražského dopravního podniku. Podle obžaloby přišel podnik kvůli zpronevěře, zjednávání výhod při zadávání zakázek a kvůli praní špinavých peněz nejméně o 457,5 milionu korun.

Soud bude řešit i žaloby krajně pravicové Národní demokracie na ministerstvo vnitra. Straně vadí to, že ji úřad ve svých zprávách opakovaně zařazuje mezi extremisty, domáhá se nápravy stavu a veřejné omluvy za zásah do pověsti právnické osoby.

Hokejová extraliga dospěla ke čtvrtému finálovému zápasu. Třinec v 17.00 vyzve Liberec. 12. kolem pak skončí baráž, v které je však o všem důležitém rozhodnuto: do extraligy míří Pardubice a Kladno, 1. ligu budou hrát Chomutov a České Budějovice.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz