15. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

V Evropské unii začne platit cenový strop pro přeshraniční hovory, Zeman se sejde s Orbánem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Volání do zemí EU bude od dneška stát méně než pět korun, prezident Miloš Zeman se sejde s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a Česko se rozloučí s hercem Václavem Postráneckým.

V platnost vstupují cenové stropy pro přeshraniční hovory v rámci EU. Volání do zemí EU bude nově stát maximálně 19 centů za minutu (v přepočtu necelých pět korun), textové zprávy šest centů (asi 1,50 Kč). Předpis schválil Evropský parlament loni v listopadu.

Na programu je jednání unijního soudu o žalobě, kterou kvůli migračním kvótám podala Evropská komise na Česko, Polsko a Maďarsko. Komise loni v Lucemburku v lednu poslala trojici středoevropských zemí k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání podílet se na jednorázovém programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Program, na kterém se státy EU přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017.

V Bruselu proběhne debata uchazečů o funkci předsedy Evropské komise, kterou vysílá Evropská vysílací unie. Zúčastní se mimo jiné kandidát evropských lidovců Manfred Weber a kandidát konzervativců Jan Zahradil.

Kdy skončí Mayová? V Londýně bude jednat poslanecký klub konzervativců v britské Dolní sněmovně. Jeho předseda Graham Brady očekává od premiérky Theresy Mayové konkrétní datum jejího odchodu z funkce. Premiérka by se měla také zúčastnit pravidelných interpelací.

V Paříži se uskuteční vrcholná schůzka politiků se zástupci sociálních sítí, na které by se měly hledat způsoby, jak zabránit organizování a podporování terorismu na internetu. Zúčastní se mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Na kauci mají být v Pákistánu propuštěni dva radikální islámští vůdci protestů proti propuštění křesťanky Asie Bibiové, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za rouhačství.

Druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Maďarsku. V 11:00 se sejde se svým protějškem Jánosem Áderem, v 15:10 s premiérem Viktorem Orbánem a v 16:10 s předsedou sněmovny László Kövérem. V 18:00 bude mít prezident jednání s generálním ředitelem sekretariátu Dunajské komise.

Soud bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností.

V historické budově Národního divadla proběhne poslední rozloučení s hercem Václavem Postráneckým, který zemřel 7. května ve věku 75 let. Byl dlouholetým členem činoherního souboru Národního divadla, věnoval se dabingu a známý je z mnoha filmových a televizních rolí. Zahrál si například jednu z hlavních postav v legendární komedii z roku 1983 S tebou mě baví svět.

Ve fotbalové lize pokračuje 3. kolem skupina o titul. V 17.30 hraje Plzeň se Spartou, o tři hodiny později vyzve Slavia Jablonec.

Na hokejovém mistrovství světa se pak v 16.15 hrají zápasy USA - Velká Británie a Švýcarsko - Norsko, ve 20.15 pak Německo - Slovensko a Rusko - Itálie. Čeští reprezentanti mají den volna.