25. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman je v Číně a Putin se setká s Kimem. V Praze bude SPD demonstrovat proti EU

Kim Čong-un po příjezdu do ruského Vladivostoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un po příjezdu do ruského Vladivostoku. | foto: Reuters

Na prezidenta Miloše Zemana čeká v Číně řada schůzek, mimo jiné se zástupci státní firmy CITIC. Premiér Andrej Babiš zase v Bratislavě pohovoří s japonským premiérem a ruský prezident Vladimir Putin bude na Dálném východě jednat se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Praha bude svědkem demonstrace proti „diktátu EU“, přijede i Marine Le Penová.

Prezident Miloš Zeman zahájí návštěvu Číny. Nejdříve se setká s představiteli státního konglomerátu CITIC, který převzal české aktivity firmy CEFC, pak plánuje jednání s prezidentem Bank of China Lin Liangem a následně má schůzku s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan. Na českém velvyslanectví v Pekingu se uskuteční recepce k zahájení oslav 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi ČR a Čínou.

V ruském Vladivostoku se sejdou ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Jednat budou především o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova s rozvoji vzájemných vztahů.

V Bratislavě se premiéři zemí V4, tedy Slovenska, Česka, Polska a Maďarska setkají s šéfem japonské vlády Šinzóem Abem. Po jednání ve formátu V4 bude premiér Andrej Babiš jednat s Šinzó Abem samostatně především o ekonomické spolupráci České republiky a Japonska.

Večer se Šinzó Abe zúčastní v Bruselu summitu EU-Japonsko. Unii zastupují předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker, společně s vysokou představitelkou unie pro zahraniční záležitosti Federicou Mogheriniovou.

Odpoledne bude na Václavském náměstí v Praze demonstrace proti „diktátu Evropské unie“, kterou pořádá SPD Tomia Okamury. Kromě něj se zúčastní předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders a šéfka francouzského Národního sdružení Marine Le Penová. Demonstraci na dálku pozdraví předseda italské Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini.

Ve stejné době se bude protiakce odpůrců SPD. Demonstrace platformy Proti projevům nenávisti začne na náměstí Míru a bude pokračovat průvodem kolem Václavského náměstí.

Ve Sněmovně jsou na programu zejména pravidelné interpelace. Následně je svolána z podnětu ODS, Pirátů a KDU-ČSL mimořádná schůze ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, státnímu rozpočtu a k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Na jednání dozorčí rady Českých drah by měl její předseda Petr Moos oznámit konec ve funkci. Odchází na vlastní žádost ze zdravotních důvodů.

S dalším nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici má z Mysu Canaveral odletět loď Dragon společnosti Elona Muska SpaceX.

vagDavid Vagaday

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz