7. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman mezi vietnamskými komunisty, Klaus mezi německými ‚pravičáky‘

Exprezident Václav Klaus oslavil 19. června v Praze na Štvanici své 75.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Václav Klaus oslavil 19. června v Praze na Štvanici své 75.... | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Miloš Zeman mezi vietnamskými komunisty, Václav Klaus mezi ‚pravičáky‘ v Německu. Dva dlouholetí dinosauři (a spojenci) české politiky dnes 27 let po zisku svobody a demokracie předvedou, že ve světě nalézají porozumění na názorových okrajích.

Českého prezidenta Miloše Zemana čeká perný den s komunisty v Hanoji. V plánu je mj. focení u Pomníku národním hrdinům, soukromé setkání s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem, ceremoniál podpisu dokumentů se zástupci Vietnamské socialistické republiky, návštěva sídla tamní komunistické strany a setkání s generálním tajemníkem komunistické strany Nguyen Phu Trongem a na závěr oficiální státní večeře pořádaná vietnamským prezidentem a jeho manželkou Nguyen Thi Hien.

A zatímco Zeman si bude potřásat rukou s komunisty, jeho předchůdce na Pražském hradě Václav Klaus podpoří krajní pravici v Německu. Večer v Hamburgu vystoupí na akci Alternativy pro Německo (AfD) s přednáškou na téma Evropské unie. Chválit ji asi nebude.

Budou Češi bránit republiku vlastními zbraněmi? Sněmovna bude ve středu odpoledne dál projednávat kontroverzní ústavní novelu, jež by dala legálním držitelům zbraní právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Poslanci ale budou mít napilno, řešit by vedle mnoha dalších zákonů měli i zákaz kožešinových farem či posílení kontroly zpravodajských služeb,

Praha představí návod, jak se zachovat při útoku teroristů. Po nedávných útocích ve Velké Británii ukáže lidem i policie v Praze, jak se chovat ve chvíli, kdy vám hrozí nebezpečí. Policie a magistrát předvedou videospot „Utíkej, schovej se, bojuj!“. Jedná se o instruktážní video pro veřejnost týkající se problematiky útoku ozbrojeného pachatele.

Ve 14 hodin proběhne v Rudolfinu veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem, který zemřel minulou středu.

A Karolínu Plíškovou čeká čtvrtfinále antukového grandslamu v Paříži, kde narazí na domácí Caroline Garciaovou. Česká tenistka je favoritka, ale pokud chce uspět, musí se podle trenéra Davida Kotyzy zlepšit. „Po tom šťouchání je potřeba něco zahrát. Jestli chce Kája uspět, dobře si uvědomuje, že bude muset hrát,“ řekl Kotyza po úterním tréninku.

Lidovky.cz

Pronájem, komerční prostory, 190 m2, Vysoké Mýto
Pronájem, komerční prostory, 190 m2, Vysoké Mýto

Vysoké Mýto - Vysoké Mýto-Město, okres Ústí nad Orlicí
17 000 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz