6. června 2017 6:20 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman bude jednat ve Vietnamu o vízech. Česko zasáhnou silné bouřky

Při příležitosti oslav 70 let od položení základního kamene Lidic byly 27.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při příležitosti oslav 70 let od položení základního kamene Lidic byly 27.... | foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman vyrazil na další zahraniční cestu. Tentokrát zamířil do Vietnamu, kde bude mimo jiné jednat o zrušení víz pro české občany. Celou Českou republiku mají odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky. Podle varování meteorologů je doprovodí nárazový vítr, kroupy a hlavně na východě země i přívalové srážky.

Prezident Miloš Zeman se zúčastní Česko-vietnamského obchodního fóra v Hanoji. Do země odletěl v pondělí odpoledne. V úterý se setká s krajany a Vietnamci, kteří studovali nebo pracovali v České republice.

S prezidentem Tran Dai Quangem bude jednat například o zrušení víz pro české turisty, o obchodních záležitostech, o přímém leteckém spojení nebo o problematických českých investicích. Do Vietnamu a následně pak do Kazachstánu ho doprovází početná podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Celou Českou republiku mají odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky. Podle varování meteorologů je doprovodí nárazový vítr, kroupy a hlavně na východě země i přívalové srážky. Spolu s bouřkami má dorazit i studená fronta a srážky.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude pokračovat v projednávání policejní žádosti o vydání poslanců Jaroslava Borky (KSČM) a Josefa Novotného (za ČSSD) k trestnímu stíhání. Výbor si pozval policejního prezidenta a nejvyššího státního zástupce.

Podle některých informací je chtějí policisté stíhat v případu ROP Severozápad. Kauza regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno přes 20 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří také na bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo někdejšího starostu Chebu Petra Navrátila.

Soud projedná žalobu bývalého hejtmana Davida Ratha na státního zástupce Petra Jiráta. Rath chce omluvu od Jiráta i od státu za Jirátovy mediální výroky. Expolitik, žaluje státního zástupce kvůli rozhovoru pro server Lidovky.cz. Žalobce v něm například uvedl, že zatím nepravomocně odsouzený exhejtman kdesi skrývá stamiliony a nenastoupí do vězení.

Ve velkém rozhovoru pro server Lidovky.cz, který vznikl den po vynesení rozsudku, Jirát bývalého hejtmana kritizoval za obstrukce a chování u soudu a zopakoval, že podle něj v případě pravomocného rozsudku za mříže nenastoupí. „Myslíte si, že k osobnosti doktora Ratha patří dobrovolný nástup do vězení? Já o tom vůbec nejsem přesvědčen,“ rýpl si státní zástupce a jako Rathovu únikovou cestu zmínil Izrael.

V korupční kauze uložil středočeský krajský soud Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun. Pražský vrchní soud ale verdikt zrušil kvůli výhradám k odposlechům.

V Británii bude pokračovat kampaň před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami, pozastavená po sobotním teroristickém útoku v Londýně. Jejími hlavními tématy jsou bezpečnost a financování policie, které je podle opozice nedostatečné. Vládní konzervativci by podle prvního průzkumu veřejného mínění institutu YouGov po atentátu získali 305 křesel, a k většině by jim tak 21 mandátů chybělo.

Vůdci opozičních labouristů a liberálních demokratů Jeremy Corbyn a Tim Farron konzervativní premiérku Theresu Mayovou už v neděli kritizovali za podle nich odkládané vyšetřování problémů financování a podpory domácích islamistických skupin ze zahraničí. Labouristický předák ještě v pondělí souhlasil s názorem, že premiérka by měla odstoupit, následně ale uvedl, že klíčové jsou volby.

V Británii také pokračuje vyšetřování sobotního teroristického útoku v Londýně. Británie minutou ticha uctí památku obětí sobotního útoku. Vyšetřovatelé londýnského teroristického útoku pokračovali v raziích. Ve vazbě je celkem 12 lidí. Podle policie je díky získaným důkazům známa i totožnost tří útočníků, dvě jména už policie zveřejnila. Muži v noci na neděli najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočili na lidi noži. Zahynulo sedm lidí.

Budeme sledovat vývoj kolem Kataru, s nímž přerušily diplomatické styky mimo jiné Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty nebo Maledivy. Země viní Katar z podpory terorismu. Saúdská Arábie kromě jiného zavřela kanceláře katarské zpravodajské televize al-Džazíra, a to několik hodin po oznámení, že přerušuje diplomatické vztahy s Katarem.

Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz