31. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Konec kouření v restauracích, konec Valachové a Rathovy odposlechy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kateřina Valachová na sjezdu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová na sjezdu ČSSD. | foto: ČTK

PRAHA Prakticky všechny země v Evropě nějakým způsobem alespoň částečně omezují kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. Česko se dnes stane 23. zemí Evropy, kde úplný zákaz kouření v restauracích platí.

Zákaz kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách, který začne platit dnes, přinese pokles počtu infarktů i vyšší náklady pro hospodské. Infarktů podle odborníků možná ubude už v řádu týdnů. V posledních týdnech přibývalo zájemců o léčbu závislosti na kouření. Hospodské ale kvůli přípravě na zákaz čekaly desetitisícové výdaje. Za porušení zákazu hrozí pokuty, pro fyzické osoby hned ode dneška a pro hospody a restaurace za 90 dní.

Zákon zakazuje kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Předzahrádky restaurací, pokud na nich má být kouření povoleno, musí být podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) označeny jako prostor pro kouření.

K dnešku měla skončit i ministryně školství. Kateřina Valachová se kvůli kauze s dotacemi do fotbalu rozhodla rezignovat k 31. květnu. Prezident Miloš Zeman ale stále její rezignaci nepřijal a v neděli Valachovou vyzval, aby si rezignaci ještě rozmyslela. Členka ČSSD však chce dál končit.

Rath vs. odposlechy. Nejvyšší soud se v pondělí začal zabývat korupční kauzou kolem bývalého středočeského hejtmana za sociální demokracii Davida Ratha, respektive stížností pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr nesouhlasí s tím, že Vrchní soud v Praze kvůli výhradám k odůvodnění odposlechů použitých v případu zrušil verdikt nad Rathem a dalšími deseti lidmi. Rath se jednání osobně účastnil, podal námitku na podjatost senátu. Soud pokračuje i dnes, sleduje ho reportér LN.

Další duel pobodané Kvitové. Druhý zápas po návratu na kurty čeká tenistku Kvitovou na French Open. Ve druhém kole antukového grandslamu v Paříži se střetne s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, světovou deblovou jedničkou, která se do hlavní soutěže ve dvouhře probojovala z kvalifikace.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky