Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman ukončí návštěvu Rakouska, Česko se loučí se zpěvákem Nekonečným

Události

  6:00
PRAHA - Končí třídenní návštěva Rakouska prezidenta Miloše Zemana. V poslední den zahraniční cesty se setká s rakouským ministrem dopravy a někdejším prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem a poté i s bývalým kancléřem Franzem Vranitzkým.

Miloš Zeman a Alexandr Van der Bellen foto: Reuters

Český státník v Rakousku vzbudil rozporuplné reakce zejména při svém úterním projevu ke krajanům. Zeman mimo jiné kritizoval bývalého vídeňského starostu Michaela za jehož působení podle prezidenta Vídeň nepodporovala českojazyčnou školu. Podle rakouských médií bylo ale Zemanovo vyjádření nepravdivé.

Häupla také vyzval, aby financování školy doporučil svému nástupci Michaelu Ludwigovi. „Vy jste se zachmuřil, pane exprimátore. To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval,“ řekl Zeman.

Ve 14.15 proběhne v krematoriu v Praze Motole poslední rozloučení se zpěvákem Danielem Nekonečným. Ten ve věku 52 let zemřel v Praze v Řeporyjích. Podle příbuzných extravagantního umělce bude pohřben ve velkolepém stylu.

Pořadatelé mezinárodní dublinské literární ceny oznámí jména finalistů. V širší nominaci elitních autorů je i Čech Jaroslav Kalfař, který vzbudil ve světě zájem s knihou Kosmonaut z Čech.

Ve Varšavě proběhne zasedání ministrů obrany zemí takzvané bukurešťské devítky (devíti středo- a východoevropských států NATO). Za Česko se akce zúčastní ministr obrany Lubomír Metnar. Na programu budou mj. rostoucí kybernetické hrozby, koordinace zájmů východního křídla NATO a spolupráce členských zemí.

Pokračují brexitová jednání. V Dublinu budou o situaci kolem odchodu Velké Británie jednat irský premiér Leo Varadkar a německá kancléřka Angela Merkelová. „Vždy jsem říkala, že budu do poslední hodiny daného data bojovat za to, abychom dosáhli spořádaného vystoupení Británie (z EU),“ uvedla ve středu Merkelová. Aktuální termín odchodu Británie z EU je 12. dubna.

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartuje nosná raketa Sojuz-2.1a s nákladní lodí Progress MS-11. Ruský vesmírný kamion by měl během necelých tři a půl hodiny dorazit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) s palivem, vodou a dalším nákladem nezbytným pro provoz komplexu s posádkou.

Ruský prezident Vladimir Putin se v Moskvě setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Rozebírat mají napjatou situaci na Blízkém východě a v Íránu. Aktéři jednání chtějí posílit zejména stabilitu v dané oblasti.