4. dubna 2019 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se omluvil rakouskému exstarostovi. Za třicet let v politice je to moje druhá omluva, dodal

Českého prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou přijal 3. dubna 2019 ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českého prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou přijal 3. dubna 2019 ve... | foto: ČTK

VÍDEŇ/PRAHA Prezident Miloš Zeman se omluvil Michaelu Häuplovi za svá středeční slova, že finančně nepodpořil Komenského českojazyčnou školu. Hlava státu někdejšího starostu Vídně kritizovala na úterním setkání s krajany v rakouské metropoli. Chybu měla zapříčinit česká velvyslankyně v Rakousku.

„Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání, a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval,“ citoval Zemana hradní mluvčí Jiří Ovčáček na svém facebookovém profilu.

Podle něj měl prezident pronést svá omluvná slova na čtvrtečním pracovním obědě ve Vídni. „Prosím, pane starosto, abyste moji omluvu vyřídil. Za třicet let v politice je to moje druhá omluva,” dodal Zeman.

Pochybení na sebe vzala česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková. 
„Nepřesné informace o financování školy jsem poskytla panu prezidentovi já. Hluboce se omlouvám,“ uvedla.

Miloš Zeman bývalému vídeňskému starostovi Michaelu Häuplovi vytkl, že finančně nepodpořil tamní Komenského českojazyčnou školu. „Musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu,“ prohlásil prezident na úterní setkání s krajany.

Rakouská média posléze upozornila na to, že Zemanův výrok není pravdivý. Podle pozdějšího vyjádření ministra zahraniční Tomáše Petříčka (ČSSD) Vídeň podpořila Komenského školu částkou jeden milion eur, tedy necelých 26 milionů korun. „Za to jí patří náš dík,“ dodal Petříček.

rsaRobert Sattler