Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Bez zvyšování daní to nepůjde, tvrdí ekonom. Vládě vytýká, že nemyslí dlouhodobě dopředu


Makroekonom Marek Kapička (49), vystudoval ekonomii na Fakultě sociálních věd UK. V roce 1998 odešel z Prahy do Chicaga, kde získal titul Ph.D. na Chicagské univerzitě, poté působil na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Od letoška řídí pražskou vysokou školu CERGE-EI, jež poskytuje postgraduální vzdělání po vzoru amerických univerzit a zároveň provádí výzkum v oblasti teoretické ekonomie a hospodářské politiky. | foto: Archiv Marka Kapičky

Premium Rozhovor
Česko dlouhodobě neroste. A může za to i nedostatečná podpora vzdělání. „Není to pro vládu priorita. Mohou stokrát tvrdit opak, ale je patrné, že vzdělání je druhořadé,“ říká Marek Kapička, ekonom a ředitel vysoké školy CERGE-EI.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Česká ekonomika nevzkvétá, hrubý domácí produkt se loni propadl... Jak jako makroekonom nahlížíte na současnou situaci České republiky?
Zase taková tragédie to není. Jedna věc je, co se dělo zhruba poslední dva nebo tři roky, kdy česká ekonomika nerostla. Je to částečně dáno tím, že kvůli inflaci došlo k velkému propadu reálných mezd a následnému poklesu spotřeby, což potom táhlo dolů poptávku a hospodářský růst.

Jinou věcí je otázka dlouhodobého růstu. Když se podíváte na data, tak jsme někde uprostřed. Například Německo dlouhodobě trochu doháníme a na druhou stranu Slovensko nebo další země, které na tom byly dřív hůř, trochu dohánějí nás. Samozřejmě by bylo dobré, kdybychom měli o něco vyšší aspirace a byli ochotni pro to něco udělat.

Lidovky.cz: Mohou růst nastartovat přijatá vládní opatření?
Pro dlouhodobý růst je důležitá podpora vzdělání. Ukazuje se, že – bohužel – vzdělání pro vládu není priorita. Mohou stokrát tvrdit opak, ale když se podíváte na to, jak se v posledních letech vyvíjí rozpočet, tak je patrné, že vzdělání je druhořadé. A nejde jen o peníze z rozpočtu, nýbrž i o neefektivní řízení vysokých škol, nedostatečný tlak na špičkové výkony, nedostatečnou otevřenost vysokého školství světu – to vše stojí na periferii zájmu vlády. Takže toto bych vládě vytknul, že zkrátka nemyslí dlouhodobě dopředu.

Další věcí je konsolidační balíček, což byl nedostatečný a polovičatý pokus o změnu. A víceméně teď už ve vládě řekli, že další zásadní věci dělat nebudou.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se