Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masivní výpadek světových zpravodajských webů. Odmlčely se Bloomberg, Guardian i The New York Times

Ekonomika

  13:15aktualizováno  16:06
Londýn/Praha - Část internetu v úterý krátce zasáhl výpadek, který se týkal mimo jiné internetových stránek některých velkých médií. Na vině byly technické potíže v americké společnosti Fastly, která je poskytovatelem cloudových služeb. Ukázalo se tak, jak zásadní význam má hrstka podobných firem, které zajišťují provoz části internetové infrastruktury, uvedla agentura AP.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Pixabay.com

Uživatelé se nemohli dostat například na stránky americké agentury Bloomberg, britského ekonomického listu Financial Times (FT), britských novin The Guardian, amerických The New York Times (NYT), ale i sociální sítě Reddit, televize CNN či některých webů skupiny Amazon. Výpadek podle serveru televize CNBC zasáhl také internetové stránky britské vlády gov.uk, stejně jako weby Insider a The Verge.

Společnost Fastly, která má sídlo v San Francisku, nahlásila technické problémy krátce před polednem středoevropského času. Na svém webu postupně vydala několik aktualizací a později uvedla, že už zná příčinu a pracuje na odstranění závady. Zhruba po dvou hodinách firma oznámila, že problémy odstranila, někteří uživatelé ale i pak ještě nějakou dobu hlásili dílčí potíže. Problém byl podle Fastly v konfiguraci některých služeb, což naznačuje, že šlo čistě o interní záležitost. 

Lidé, kteří se chtěli přihlásit například k webu CNN, dostali odezvu, že jde o neznámou doménu. Na potíže u společnosti Fastly ukázal i web Down Detector, který monitoruje provoz na internetu a zachycuje problémy.

Problém s fungováním internetu ale i tak ovlivnil i všechny hlavní trhy v USA, kde se obchoduje s takzvanými futures. Jejich ceny prudce klesly, jakmile se o potížích začalo mluvit. Výpadek se totiž objevil skoro přesně měsíc po hackerském útoku na největší americkou síť produktovodů společnosti Colonial Pipeline, která pak musela kvůli tomu zastavit provoz. Když se ukázalo, že za úterním výpadkem internetových služeb jsou potíže u poskytovatele cloudových služeb, futures ztráty smazaly. Futures na akcie Fastly přechodně ztrácely asi tři procenta, po zahájení obchodování na burze v New Yorku ale už skoro tři procenta přidávaly.

„Výpadky mohou potkat i ty největší a nejsofistikovanější firmy. Ty se ale dokážou i poměrně rychle zotavit,“ poznamenal expert na internetovou infrastrukturu ve společnosti Kentik Doug Madory. Technické potíže ve firmě označil za vážné, protože Fastly patří k největším firmám svého druhu na světě a výpadek internetových služeb měl globální dosah.

Několikahodinový výpadek tísňových linek ve Francii má nejméně jednu oběť

Lidé, kteří se chtěli přihlásit například k webu CNN, dostali odezvu, že jde o neznámou doménu. Na potíže u společnosti Fastly ukázal i web Down Detector, který monitoruje provoz na internetu a zachycuje problémy.

Potíže s platformou Reddit nahlásilo více než 20 000 uživatelů, problémy se stránkami Amazon pak více než 2000 lidí. Uživatelé, kteří k některým webům zasaženým výpadkem přistupovali z Británie nebo z některých částí Severní Ameriky, dostávali chybové hlášení 503 o nepřístupnosti služby. Například z Prahy ale byly některé weby přístupné, fungoval The Guardian i třeba Bloomberg.

V Asii byly potíže znát například v Hongkongu nebo Singapuru. V Číně, kde úřady webové stránky většiny zahraničních médií blokují, se na diskusních platformách jako Weibo o výpadku příliš nemluvilo.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat