Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzdušný prostor EU se uzavřel pro Boeing 737 MAX, Smartwings očekává rušení letů

Ekonomika

  8:16aktualizováno  13. března 17:30
Washington/Praha - Letadla typu Boeing 737 MAX 8 a 9 nemohou od úterních 20 hodin vstoupit do vzdušného prostoru Evropské unie. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) tak následovala krok mnoha zemí, vzdušný prostor pro nové boeingy už před tím uzavřely Británie, Německo, Francie či Itálie. Jedná se o reakci na tragédii v Etiopii.

Boeing 737 MAX foto: Travel Service

„Od 19 hodin platí zákaz těchto letadel v celém vzdušném prostoru Evropské unie,“ řekl LN v podvečer ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Evropská agentura na poslední chvíli termín ještě o hodinu posunula na 20. hodinu.

Mimo Evropu už uzemnily boeingy typu 737 MAX 8 například Malajsie, Omán, Indie. V úterý už tento krok učinily Singapur a Austrálie, zatímco Čína a Indonésie se k tomu rozhodly v pondělí. Vzdušný prostor pro Boeingy 737 MAX 8 a MAX 9 uzavírá od středy i Kanada, oznámil tamní ministr dopravy. Stalo se tak podle něj na základě nových informací.

Letouny typu Boeing 737 MAX tureckých aerolinií se kvůli zákazům musely otočit....

Letouny typu Boeing 737 MAX tureckých aerolinií se kvůli zákazům musely otočit. Jedno z nich bylo nad Českem.

Na nebi tak hrozí chaos, po rozhodnutí Británie, které přišlo v úterý mezi prvními, se například musel boeing tureckých aerolinií otočit na Českem a vrátit se zpět do Istanbulu. Není zatím jasné, jak se situace vyvine ve středu na letištích, cestující by ale měli být připraveni na všechny varianty.

Smartwings má dalších 40 letadel

Letadla jsou složitá, starší a jednodušší byla lepší, míní Trump

„Letadla jsou dnes příliš složitá. Už nepotřebujete piloty, ale vědce. Přitom často jsou lepší starší a jednodušší věci. Složitost vytváří nebezpečí a stojí mnoho peněz. Nevím, jak vy, ale nechci, aby můj pilot byl Albert Einstein. Chci pilota profesionála, který lehce převezme kontrolu nad letounem,“ napsal prezident USA Donald Trump na Twitteru k nynější situaci kolem nových boeingů řady 737 MAX.

Česká letecká společnost Smartwings pozastavila provoz všech svých sedmi Boeingů 737 MAX 8. Firma očekává rušení a zpožďování svých letů. „Společnost Smartwings přijala rozhodnutí pozastavit provoz letadlem Boeing 737 MAX 8 s okamžitou platností. Opatření se týká sedmi letadel tohoto typu. Smartwings má ve své flotile dalších 40 letadel, která dočasným pozastavením nejsou dotčena,“ uvedla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková.  Smartwings podle Dufkové nadále zůstává v úzkém kontaktu s výrobcem letounu a úřady a jejich pokyny a doporučeními se řídí. „Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením nebo zpožděním letů,“ doplnila.

Figurují společnostmi, který daný typ boeingů využívají jsou například Gol z Brazílie, Aeroméxico, Aerolinias Argentinas, singapurská SilkAir, jihokorejská Eastar Jet, indická Jet Airways, Norwegian Air, jihoafrická Comair, Air Maroc, Cayman Airways a samozřejmě Ethiopian Airlines.

12.března 2019 v 15:00, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 19:43

Airplanes are becoming far too complex to fly. Pilots are no longer needed, but rather computer scientists from MIT. I see it all the time in many products. Always seeking to go one unnecessary step further, when often old and simpler is far better. Split second decisions are....

12.března 2019 v 15:12, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 19:43

....needed, and the complexity creates danger. All of this for great cost yet very little gain. I don’t know about you, but I don’t want Albert Einstein to be my pilot. I want great flying professionals that are allowed to easily and quickly take control of a plane!

K podobně ráznému postoji někteří američtí zákonodárci vyzývají Americký letecký úřad (FAA). Úřad však stroje označil za „vhodné pro letecký provoz“ a vyzval jejich výrobce k urychlenému dokončení změn kontrolního systému. Boeing přislíbil, že do dubna dokončí práce na zlepšení softwaru ovládání této verze svého nejprodávanějšího letounu.

Prosinec 2015. Čínské aerolinky představují Boeing 737 Max 8.

Prosinec 2015. Čínské aerolinky představují Boeing 737 Max 8.

Společnost Boeing v pondělním prohlášení uvedla, že již několik měsíců vyvíjí „vylepšení softwaru letové kontroly“, díky kterému by měl být „bezpečný letoun ještě bezpečnější“. Změny by podle firmy měly být připraveny k uvedení do provozu v nejbližších týdnech.

V říjnu se zřítil stejný model

Obavy okolo zmíněného typu boeingu se začaly šířit po nedělní havárii letounu společnosti Ethiopian Airlines, který spadl na cestě z etiopské metropole Adis Abeby do keňského hlavního města Nairobi. Zahynulo všech 157 lidí na palubě. Podle svědků se za letadlem před pádem táhla kouřová stopa a bylo slyšet zvláštní zvuky.

Předměty nalezené v troskách etiopského letadla.
Záchranáři prohledávají trosky havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii.

V říjnu se tentýž model - Boeing 737 MAX 8 - zřítil krátce po startu v Jakartě; zemřelo všech 189 lidí na palubě. Experti upozorňují, že než budou známy přesné příčiny havárií, nelze je dávat do souvislosti. Pátrací týmy v Etiopii objevily v pondělí obě černé skříňky, které budou prozkoumány.

Američané rovněž chtějí zastavit provoz těchto beoingů

Několik amerických senátorů z řad demokratů i republikánů vyzvalo Federální úřad pro letectví (FAA), aby po nehodě etiopských aerolinek z preventivních důvodů zastavil provoz všech letadel Boeing 737 MAX 8. FAA nicméně trvá na tom, že tyto stroje jsou provozuschopné. Také Boeing trvá na tom, že tento typ letadel je bezpečný.

„Svět se stal během méně než šesti měsíců svědkem druhé tragické nehody jednoho z těchto letadel,“ uvedla demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, která se chce stát americkou prezidentkou. „Sice nevím, co bylo příčinou těchto nehod, objevily se ale vážné pochybnosti o tom, zda tato letadla nebyla nasazena do provozu bez dodatečného výcviku pilotů, aby se ušetřily peníze,“ dodala.

Výzvu k odstavení letadla Boeing 737 MAX 8 učinili i demokratičtí senátoři Richard Blumenthal a Diane Feinsteinová či jejich republikánský kolega Mitt Romney. Všichni se shodují, že tento preventivní krok musí FAA učinit, aby ochránila cestující, piloty a letecký personál.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat