Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza NoW u soudu. Poprvé vypovídal exmluvčí Camerona

Média

  16:15
LONDÝN - Bývalý mluvčí britského premiéra Davida Camerona poprvé stanul před soudem kvůli aféře s ilegálními odposlechy, která loni otřásla britskou politickou i mediální scénou.

Andy Coulson foto: ČTK

Andy Coulson spolu s dalšími šesti obviněnými si vyslechl body obžaloby. Soudní přelíčení má podle zahraničních agentur pokračovat 26. září.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle Coulsona se předběžného soudního stání zúčastnili také detektiv Glenn Mulcaire a pět bývalých novinářů již neexistujícího bulvárního nedělníku News Of the World (NoW) mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Obvinění čelí také šéfka Murdochových britských listů Rebekah Brooksová, která se ale dnes oproti dřívějším zprávám k soudu nedostavila a obžalobu si vyslechne začátkem září.

Zleva James Murdoch, Rupert Murdoch, Rebekah Brooksová

Všichni jsou obviněni z toho, že se snažili v období od října 2001 do srpna 2006 pro list tajně zachytit komunikaci jiných lidí včetně řady osobností jako hudebník Paul McCartney, fotbalista Wayne Rooney či herci Brad Pitt a Angelina Jolie. Nejprve byla šéfredaktorkou NoW Brooksová, v roce 2003 jí vystřídal Coulson. Soukromý detektiv Mulcaire údajně odposlechy prováděl na jejich žádost.

Přelíčení, při kterém byli obvinění vyzváni jen k tomu, aby se představili a uvedli své bydliště, trvalo půl hodiny. V souladu s nařízenými podmínkami, jejichž plnění jim umožňují čekat na proces na svobodě, mezi sebou podle AFP obvinění po dobu soudního stání nepromluvili.

Největší mediální aféra v Británii

Jeden z největších skandálů, jaké Británie zažila v posledních letech, naplno propukl před rokem. Tehdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu třináctileté dívky Milly Dowlerové, která byla v březnu 2002 unesena a v září téhož roku nalezena zavražděná.

Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření listu. Stejně jako bulvární The Sun nebo deník The Times spadaly NoW pod News International, britskou část Murdochova mediálního impéria News Corporation. Jedenaosmdesátiletý Murdoch minulý měsíc oznámil, že kromě dalších funkcí opouští dozorčí radu News International.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat