Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

ČD Cargo se topí v dluzích. ČD prosí věřitele, aby počkali

ČD Cargo – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČD Cargo – ilustrační foto. | foto: ČD Cargo

PRAHA České dráhy chtějí přesvědčit věřitele dceřiné ČD Cargo, aby ještě počkali se splacením dluhopisů za miliardu korun. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil generální ředitel dopravní společnosti Dalibor Zelený a připustil, že firmě ČD také částečně pomohou.

"My se hlavně snažíme přesvědčit věřitele, že si mají ještě další dva roky počkat, protože pak dostanou o dvě procenta více," prohlásil Zelený a dodal, že jsou připraveni i na plán B, kdy by jejich výzvu věřitelé nevyslyšeli.

"Jsme přesvědčeni, vzhledem k tomu, jak jsme se rozhodli pomoci dceřiné společnosti ČD Cargo jak organizačně, tak i jako laskavá matka nemocné dceři, že její výsledky budou v příštím roce rozumné tak, aby si na to (splacení dluhopisů - pozn. red.) částečně vydělala sama a částečně jí samozřejmě při takové ´dardě´ musí pomoci mateřská firma," doplnil šéf Českých drah.

ČTĚTE TAKÉ

Až 360 milionů korun získá ČD Cargo od ČD prodejem 80 lokomotiv a 4500 vagonů určených do šrotu. Zelený v pořadu řekl, že k transakci dojde na přelomu roku. "Mateřská firma odkoupí vozy a lokomotivy. Všechny lokomotivy a větší část vozů sešrotuje a rozebere vlastními silami a prodá až tříděný šrot, na kterém více vydělá. Zbytek vozů, přes dva tisíce, prodá, ale kontrolovaným šrotovnám. To znamená takovým, které zabrání, aby se potom tyto vozy nevrátily na české dráhy, protože do šrotu jdou proto, že jsou technicky nezpůsobilé," uvedl Zelený.

Minulé vedení ČD Cargo zkritizoval, že kvůli špatným smlouvám na údržbu a opravy vozového parku, které se někdy dokonce navzájem popíraly, se za posledních tři a půl roku nepodařilo dceřiné společnosti sešrotovat ani jediný vůz. "Management ČD Cargo dostal za úkol všechny smlouvy na údržbu a opravy přehodnotit a dát do pořádku tak, aby už nebyly ve sporu se žádným ´opravcem´. To se k pátku tohoto týdne podařilo a poslední smlouvy byly smírně vyřešeny," doplnil generální ředitel Českých drah.

ČD Cargo propustí stovky lidí

Zelený také řekl, že už nyní má ČD Cargo uzavřeny smlouvy na příští rok, které společnosti přinesou tržby celkem pět miliard korun. "Pět procent z toho jsou úplně nové obchody, na které jsme se zaměřili," podotkl Zelený.

Zelený potvrdil, že ČD Cargo nejspíš propustí čtyři stovky lidí, jak navrhuje vedení firmy v návrhu nové kolektivní smlouvy. "Dopad do zaměstnanosti je 413 lidí. Je je ještě reálné, co může firma udělat. Pokud by ale propouštěla ještě více, tak by musela zavírat některé činnosti," upozornil Zelený, podle nějž jde o důsledek působení předchozího vedení společnosti. "Došlo k úplné odborné devastaci firmy hlavně ve vyšším managementu," řekl Zelený.

ČTĚTE TAKÉ

ČD Cargo se v poslední době potýká s poklesem přeprav a prohlubováním ztrát v segmentu jednotlivých vozových zakázek. V pololetí firma skončila se ziskem 208 milionů korun, byl v něm ale započítán prodej dlouhodobého majetku. Hospodaření firmy by mohlo podpořit snížení poplatků za použití kolejí, zatím ho ale nemá jisté. Loni se nákladní dopravce, který zaměstnává zhruba 9500 lidí, propadl do ztráty zhruba dvě miliardy korun.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!