Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny bytů letí vzhůru, Češi je kupují čím dál víc. Nebojí si brát půjčky

Ekonomika

  18:30
PRAHA - Ceny bytů v Česku stále rostou a díky levným hypotékám se to v dohledné době jen tak nezmění. Růst ekonomiky navíc povzbuzuje u lidí víru, že porostou i jejich platy, a tak se nebojí si dále půjčovat.

Ilustrační foto - nemovitosti. foto: Lidové noviny

Ceny nemovitostí rostou. Zatímco v roce 2014 se například v Praze za metr čtvereční platilo průměrně 51 470 korun, loni už to bylo o téměř dva tisíce více. Nejvýraznější růst cen je pak u nových bytů, kde loni dosáhl pěti procent a letos může být dokonce ještě vyšší. Novostaveb může být totiž brzy nedostatek, což logicky ještě vyžene cenu nahoru.

Jen v Praze se loni prodalo na 6500 nových bytů, letos by jich měli zájemci koupit podle developerských odhadů na sedm až osm tisíc. Stavební úřady v hlavním městě přitom loni povolily výstavbu jen necelých čtyř tisíc bytů. Pokud to bude pokračovat i letos, rozdíl mezi poptávkou a nabídkou a tím i tlak na cenu se ještě zvýší. Navíc se ceny ještě nevrátily na předkrizovou úroveň.

Číňané sahají po majiteli Ritzu či Four Seasons. Nabízí 6,5 miliardy dolarů

Zájem o byty roste i díky tomu, že řada lidí je nekupuje pro vlastní bydlení, ale jako investici. Například v Praze koupili loni investoři zhruba třetinu bytů s cílem zhodnotit peníze. Tomu všemu nahrávají hlavně rekordně nízké ceny hypoték, které budou s největší pravděpodobností dále trvat.

Oproti očekáváním z konce minulého roku zatím nic nenasvědčuje tomu, že by snižování úrokových sazeb skončilo. V únoru zlevnila hypotéky řada bank včetně těch největších, tedy Hypoteční banky, Komerční banky a České spořitelny.

Ta například začala nabízet minimální úrok pod dvě procenta, a to u stoprocentní hypotéky navíc s pětiletou fixací. Pod psychologickou hranici dvou procent se vydala i konkurence včetně menších bank.

ČNB: Realitní bublina nehrozí

Přestože objem hypoték loni dosáhl rekordu na hodnotě přes 184 miliard korun, podle centrální banky přefouknutí a splasknutí realitní bubliny nehrozí. Ujišťoval o tom včera v České televizi i guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podobně se vyjádřil i jeho předchůdce Zdeněk Tůma.

ČNB proto nechystá ani regulaci, která by poskytování hypoték zpřísnila. Stačí loňské doporučení, které stanovuje, že hypotéka by neměla přesáhnout sto procent hodnoty nemovitosti a délku splatnosti 30 let. „Zatím se zdá, že to do značné míry funguje,“ uvedl Singer.

Více se dozvíte ve speciálu LN věnovaném cenám bytů a hypoték.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat