Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Česko je podle Havlíčka připraveno se připojit k zákazu letů běloruských aerolinek

ilustrační snímek foto: Reuters

Praha - Česko je připraveno v případě shody EU se připojit k zákazu letů aerolinek Belavia přes český vzdušný prostor. V případě jeho přijetí by se to týkalo i linky z Prahy do Minsku. Stát nyní chce analyzovat, kolika českých občanů v Bělorusku se nařízení může dotknout, řekl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zákaz letů předpokládá i premiér Andrej Babiš (ANO).
  15:24

Západní dopravci přestávají létat nad Běloruskem. Tamní aerolinky zase ruší lety do Paříže a Londýna

Zákaz letů běloruských aerolinií Belavia do Česka, pokud bude přijat, se dotkne letecké linky do Prahy. Přes Bělorusko létá také pravidelná linka ČSA do Moskvy, dopravce situaci sleduje a řídit se bude pokyny úřadů.

Dráha letu stroje společnosti Ryanair, který musel být kvůl údajné bombě...
Letadlo Ryanair

Summit EU se v pondělí večer v reakci na nedělní vynucené přistání civilního letadla v Minsku, po němž běloruské úřady zatkly novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče, dohodl na zákazu přeletů a přistání běloruských aerolinek Belavia na svém území. Vyzval také unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru.

Hlavy států EU se shodly na zastavení přeletů Běloruska i na sankcích vůči tamnímu režimu

„Možnost vydat zákaz je relativní rychlá, je to pouze otázka instrukce ministerstva dopravy. Řízení letového provozu následně bude informovat aerolinky už před vzletem z Běloruska,“ uvedl Havlíček. O situaci průběžně jedná s premiérem i ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Ministerstvo podle Havlíčka nyní chce zanalyzovat, kolika cestujících a českých občanů v Bělorusku by se zákaz mohl týkat. Jak dlouho bude případné přijetí zákazu trvat není podle ministra zatím jasné, podle něj by však měly členské státy své kroky sjednotit.

‚Přiznávám se k organizaci nepokojů.‘ Zadržený novinář se objevil na videu v běloruské televizi

Do Prahy v současností pravidelně létá přímá linka Belavie z Minsku, v provozu je třikrát týdně vždy ve středu, v pátek a v neděli. Další let je v plánu ve středu. Na linku, která funguje v Praze s přestávkami od června 1998, nasazuje dopravce převážně Embraer E195 v konfiguraci pro 107 cestujících. Belavia zároveň využívá českých vzdušný prostor pro přelety svých dalších linek do Evropy.

Z českých dopravců využívají leteckou trasu přes Bělorusko na své pravidelné lince do Moskvy ČSA. Další let mají naplánovaný na středu. Dopravce podle mluvčí Vladimíry Dufkové situaci monitoruje a při výběru trasy chce postupovat podle pokynů Evropské agentury pro bezpečnost letectví a dalších kompetentních úřadů. V případě zastavení přeletů přes Bělorusko jsou aerolinky připraveny létat přes alternativní trasu. Ta by patrně vedla přes Ukrajinu.

Běloruské úřady v neděli za pomoci stíhačky přinutily letoun společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zadržet opozičního novináře Ramana Prataseviče. Západ to označil za „pirátství“ a zareagoval sankcemi.

Autor:
Témata: Doprava