Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko je podle Havlíčka připraveno se připojit k zákazu letů běloruských aerolinek

Ekonomika

  15:24
Praha - Česko je připraveno v případě shody EU se připojit k zákazu letů aerolinek Belavia přes český vzdušný prostor. V případě jeho přijetí by se to týkalo i linky z Prahy do Minsku. Stát nyní chce analyzovat, kolika českých občanů v Bělorusku se nařízení může dotknout, řekl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zákaz letů předpokládá i premiér Andrej Babiš (ANO).

ilustrační snímek foto: Reuters

Zákaz letů běloruských aerolinií Belavia do Česka, pokud bude přijat, se dotkne letecké linky do Prahy. Přes Bělorusko létá také pravidelná linka ČSA do Moskvy, dopravce situaci sleduje a řídit se bude pokyny úřadů.

Dráha letu stroje společnosti Ryanair, který musel být kvůl údajné bombě...
Letadlo Ryanair

Summit EU se v pondělí večer v reakci na nedělní vynucené přistání civilního letadla v Minsku, po němž běloruské úřady zatkly novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče, dohodl na zákazu přeletů a přistání běloruských aerolinek Belavia na svém území. Vyzval také unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru.

„Možnost vydat zákaz je relativní rychlá, je to pouze otázka instrukce ministerstva dopravy. Řízení letového provozu následně bude informovat aerolinky už před vzletem z Běloruska,“ uvedl Havlíček. O situaci průběžně jedná s premiérem i ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Ministerstvo podle Havlíčka nyní chce zanalyzovat, kolika cestujících a českých občanů v Bělorusku by se zákaz mohl týkat. Jak dlouho bude případné přijetí zákazu trvat není podle ministra zatím jasné, podle něj by však měly členské státy své kroky sjednotit.

Do Prahy v současností pravidelně létá přímá linka Belavie z Minsku, v provozu je třikrát týdně vždy ve středu, v pátek a v neděli. Další let je v plánu ve středu. Na linku, která funguje v Praze s přestávkami od června 1998, nasazuje dopravce převážně Embraer E195 v konfiguraci pro 107 cestujících. Belavia zároveň využívá českých vzdušný prostor pro přelety svých dalších linek do Evropy.

Z českých dopravců využívají leteckou trasu přes Bělorusko na své pravidelné lince do Moskvy ČSA. Další let mají naplánovaný na středu. Dopravce podle mluvčí Vladimíry Dufkové situaci monitoruje a při výběru trasy chce postupovat podle pokynů Evropské agentury pro bezpečnost letectví a dalších kompetentních úřadů. V případě zastavení přeletů přes Bělorusko jsou aerolinky připraveny létat přes alternativní trasu. Ta by patrně vedla přes Ukrajinu.

Běloruské úřady v neděli za pomoci stíhačky přinutily letoun společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zadržet opozičního novináře Ramana Prataseviče. Západ to označil za „pirátství“ a zareagoval sankcemi.

Autor:
Témata: Doprava

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat