Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Šest otazníků nad čínskou ekonomikou. Odpovědi na ně zajímají celý svět

Pohled na noční ulice čínské metropole Pekingu foto: Profimedia.cz

Čínská vláda si pro letošní rok klade za cíl dosáhnout hospodářského růstu kolem pěti procent. Vzhledem k problémům, s nimiž se druhá největší ekonomika světa potýká, považují mnozí ekonomové tyto cíle za dost ambiciózní. I přes úsilí čínské vlády se totiž nedaří ekonomiku postavit na nohy.
  13:00

Pohled na noční ulice čínské metropole Pekingu

Problémy jako slabé výdaje domácností, rozkolísaný trh s nemovitostmi, mnohamiliardový propad akcií, snaha USA omezit čínské technologické ambice, rekordní nezaměstnanost mladých lidí i rostoucí zadlužení mají negativní dopad nejen na Čínu, ale zprostředkovaně i na zbytek světa.

Agentura Bloomberg shrnula hlavní problémy čínské ekonomiky, dopady na globální ekonomiku a reakci čínského vedení do několika základních otázek a odpovědí.

1 Jak špatně na tom Čína vlastně je?

Americký prezident Joe Biden při setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Woodside v Kalifornii (15. listopadu 2023)

Čína loni splnila svůj růstový cíl kolem pěti procent, ale zopakovat ho bude obtížné. Loňskému růstu totiž statisticky napomohla nižší srovnávací základna z roku 2022, kdy čínskou produkci přidusila striktní pravidla Zero Covid.

Zero Covid

  • politika veřejného zdraví v době koronavirové krize
  • strategie kontroly a maximálního potlačení koronaviru

Ekonomové obecně očekávají, že hrubý domácí produkt letos vzroste přibližně o 4,6 procenta, mnozí z nich ovšem varují před přetrvávajícími problémy na nemovitostním trhu a deflací, uvádí agentura Bloomberg.

Pokles spotřebitelských cen v lednu o 0,8 procenta byl totiž největší od roku 2009. Rizika jsou skrytá i v zahraničním obchodu. Přestože vývoz na začátku roku vzrostl, Peking stále čelí velkému tlaku kvůli obchodním restrikcím ze strany USA.

2 Proč klesá export i výroba?

Ilustrační snímek

Čína, jejíž HDP dosahuje osmnácti bilionů dolarů, se potýká s problémy v celé řadě odvětví. Průmyslová výroba v únoru klesala pátý měsíc v řadě. Vývoz, který byl hlavním motorem ekonomiky během pandemie, v roce 2023 poprvé od roku 2016 klesl.

Dodávky během pandemie prudce vzrostly, domácnosti v karanténě nakupovaly více spotřebního zboží domácí provenience, tamním továrnám pomáhaly i vládní nákupy zdravotnických pomůcek. Prudký nárůst úrokových sazeb v Evropě, USA i v dalších zemích ale omezil zahraniční poptávku po čínském zboží. Situaci zhoršují i snahy USA odříznout Čínu od dodávek vyspělých čipů a dalších technologií, které mají být motorem budoucího hospodářského růstu.

Dalším problémem je narůstající dluh na úrovni obcí a regionů, který přiškrtil regionální investice. A negativní vliv má i propad realitního trhu. Na vrcholu čínské realitní bubliny v roce 2018 představoval tento sektor něco přes 24 procent HDP. Nyní se podle odhadů agentury Bloomberg jeho podíl snížil pod dvacet procent a stále klesá.

3 Kde jsou turisté?

"Turisté jsou obrovskou příležitostí – hlavně ekonomickou. Pokud na ně...

Když Čína koncem roku 2022 upustila od pandemických omezení a znovu otevřela své hranice, zavládl optimismus, že v zemi dojde k rychlému oživení spotřebitelských výdajů, které bude poháněno touhou po nákupech, gastronomii a cestování.

Toto očekávání se nenaplnilo kvůli obavám z toho, co slabý ekonomický růst bude znamenat pro nezaměstnanost a příjmy. I propad cen nemovitostí podpořil u Číňanů pocit, že chudnou a rozhodli se proto spíše šetřit než utrácet.

Existují i prognózy, že by se tento trend mohl zvrátit, ale důvěra zůstává křehká. Čínští turisté sice během únorových svátků cestovali více, neutráceli ale zdaleka tak, jako dříve, což naznačuje, že větší oživení spotřebitelských výdajů je ještě daleko.

Problémem zůstává také nezaměstnanost, kterou v posledních letech ještě zhoršily regulační zásahy proti velkým technologickým společnostem, jež řadu absolventů připravily o lukrativní kariérní postup.

4 Proč nemovitostem klesá hodnota?

Nedokončený komplex Gaotie Wellness City, Tchung-čchuan, provincie Šan-si, Čína (12. září 2023)

Čínská vláda v roce 2020 zpřísnila dohled nad zadluženými developery, aby snížila rizika pro finanční systém. To stlačilo ceny nemovitostí dolů a řada slabších společností se nakonec stejně dostala do platební neschopnosti. Mnoho developerů zmrazilo výstavbu bytů, které už ale byly prodané. A řada Číňanů obratem přestala splácet hypotéky.

Nemovitosti byly přitom dlouho považované za jistou investici a způsob, jak uchovat hodnotu peněz. Zatím však jejich ceny dál klesají a pokračuje tak trend, jenž trvá už od začátku roku 2022.

Vláda představila dlouhý seznam opatření zaměřených na posílení kapitálového, dluhopisového a úvěrového financování developerů s cílem zmírnit krizi likvidity. Úřady přidělily speciální půjčky, upravily finanční pravidla a snížily klíčovou referenční sazbu pro hypotéky.

Přesto se v likvidaci nakonec ocitl takový kolos jako třeba China Evergrande Group, na hraně bankrotu pak balancuje Country Garden Holdings, která byla kdysi podle tržeb největším developerem v zemi.

5 Co na to čínská vláda?

Čínský prezident Si Ťin-pching na plenárním zasedání Ústřední komise pro kontrolu disciplíny (9. ledna 2024)

Čínská centrální banka v červnu a srpnu loňského roku snížila úrokové sazby a použila tak tradiční nástroj na podporu růstu. Investory sice zklamala tím, že v lednu svou klíčovou sazbu znovu nesnížila, ale uvolnila měnové podmínky jinak, mimo jiné výrazným snížením sazby povinných minimálních rezerv bank.

Očekává se, že fiskální stimuly budou letos hrát větší roli, zejména vzhledem k omezením, kterým centrální banka čelí kvůli silnému dolaru, stále vysokým sazbám v USA a obavám z odlivu kapitálu. Ústřední vláda zatím oznámila, že v roce 2024 plánuje vydat speciální centrální dluhopisy v hodnotě jednoho bilionu jüanů, v přepočtu zhruba 3,2 bilionu korun, a že podobné emise plánuje i v následujících letech.

Prezident Si do svých projevů začlenil nové slovní obraty, jako například potřebu „nových výrobních sil“, které by poháněly růst, a vláda se podobnými hesly snaží namotivovat spotřebitele k bezstarostnému utrácení.

6 Jaké jsou vyhlídky čínské ekonomiky?

Most přes řeku ve městě Čching-tao v čínské provincii Šan-tung je zaplněný turisty, kteří sem přijeli ve svém volnu. (2. října 2023)

Nadměrná nabídka bytů, které se nyní ocitly na trhu, znamená, že jakýkoli stavební prorůstový stimul se do skutečné výstavby promítne se zpožděním, pokud vůbec někdy, upozorňuje Bloomberg. S klesajícím počtem obyvatel a zpomalující se urbanizací navíc ubývá faktorů, které by poptávku po bydlení výrazněji poháněly.

Ztracená dekáda

  • období ekonomické stagnace v Japonsku v letech 1991 až 2000
  • následovalo po prasknutí ekonomické bubliny, jež vznikla v roce 1986, kdy začaly prudce stoupat ceny nemovitostí a akcií.

Země tak podle ekonomů může čelit delšímu období slabého růstu, zatímco ji budou brzdit problémy s dluhem, podobně jako tomu bylo v Japonsku v takzvané „ztracené dekádě“ po splasknutí bublin na burze a trhu s nemovitostmi.

Může se tak stát, že tyto obtíže přibrzdí Čínu na cestě k tomu, aby překonala USA a stala se největší ekonomiko svatě. Což je milník, jehož dosažení zatím ekonomové předpovídali někdy okolo roku 2030.

Autor: