Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číňané si přivezou dělníky i stroje. Při stavbě dálnice neutratí téměř nic

Ekonomika

  21:07
PRAHA - Čeští stavbaři se obávají dumpingových cen čínských firem, které by mohly v Česku začít stavět dálnice. Plán ministra dopravy Víta Bárty pozvat do Česka levné čínské stavební firmy, aby se podílely na výstavbě dopravní infrastruktury, může skončit v Bruselu.

Stavba dálnice A5 z Vídně do Mikulova. foto: Reprofoto

Bárta si od vyjednávání s čínskými stavbaři slibuje, že by jejich příchod mohl přispět ke zlevnění dálničních staveb v zemi. Českým stavbařům se ale nelíbí, že by proti nim měly ve veřejných zakázkách soutěžit firmy, které svých nízkých cen dosahují hlavně díky přímé podpoře ze strany čínské vlády.

Čtěte více:

Dumping nemá v Evropě místo
"Nechtěl bych harašit zbraněmi, ale líbit bychom si to nemohli nechat," řekl Lidovým novinám prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. "Legislativa Evropské unie hovoří jednoznačně. Veřejné zakázky nemohu být přiděleny firmám, které soutěží dumpingovými cenami s podporou státu."

Anketa

Pustili byste čínskou firmu stavět české dálnice?

Ano, stát by na stavbě dálnic výrazně ušetřil 12272
Ne, české firmy by pak musely propouštět 3173
Nedokážu posoudit 801

Nízké ceny dopravních staveb, které Číňané realizovali například v Izraeli nebo v sousedním Polsku, inspirovaly Bártu, aby zvažoval i jejich angažmá v Česku. "Jsem přesvědčen, že kdyby čínské společnosti postavily v Česku pět kilometrů dálnice, mělo by to silný kultivační dopad na chování všech ostatních hráčů na trhu," řekl ministr v České televizi.

Číňané již v ostatních státech staví - a levněji

Příkladem úsporné stavby může být výstavba padesátikilometrového úseku dálnice v Polsku, kterou vybudovala čínská společnost Covec. Polská vláda přiznala, že ušetřila až 60 procent nákladů, které by jinak zaplatila firmě domácí.

Podobně si Číňané počínali i při výstavbě šestikilometrového tunelu v Izraeli. Pro výstavbu infrastruktury si firmy dovezly čínské dělníky i stroje. "Do Izraele si dovezli své pracovníky i svá nákladní auta, dokonce byly problémy s technickou způsobilostí provozu vozidel na tamních komunikacích," popisuje prorektor ČVUT Petr Moos, který je expertem na dopravní systémy.

Prorektor ČVUT Petr Moos souhlasil s tvrzením, že ceny čínských firem jsou dumpingové. Upozornil také, že jejich konečná výše se může oproti původní nabídce vyšplhat. "Číňané zatím mají problémy udržet kvalitu staveb i harmonogram realizace. Dodatečné náklady na vyšší kvalitu vedou k prodražení staveb, i když ty jsou i tak levnější, než kdyby je provedla domácí firma," vysvětlil Moos.

Snížení cen? Jedině za cenu snížení kvality, tvrdí české stavební firmy
Představitelé hlavních domácích stavebních firem se k plánu ministra Bárty pozvat do Česka čínské stavbaře nechtěli vyjadřovat. Shodují se, že se jedná o politické rozhodování. Tvrdí však, že výrazného snížení cen nelze dosáhnout bez toho, aby klesla kvalita staveb.

"Velké stavební firmy operují se zhruba třemi až čtyřmi procenty marže. To celkovou cenu nijak výrazně neovlivňuje," tvrdí například mluvčí Metrostavu František Polák. "V dobře vypsané veřejné soutěži se koncové ceny mohou lišit o pět až osm procent, pakliže někdo nesoutěží s dumpingovými cenami," dodal Polák.

                          Klikněte na grafiku pro zvětšení.Číňané na stavbě

Pozvánka čínským firmám na účast v českých výběrových řízeních by mohla skutečně vést ke snížení cen dálnic v Česku, připustil Moos. Při celkovém "účtování" je ale nezbytné kalkulovat nejen s cenou samotné stavby, ale i s dopady na ekonomiku, zdůraznil Moos.

Přibude dávek v nezaměstnanosti
"Když sem přijedou tisíce pracovníků z Číny, budeme muset vyplácet dávky v nezaměstnanosti, které státu financování prodraží," řekl Moos. Matyáš upozornil na již tak velký propad stavební produkce v Česku. "Stavební produkce meziročně poklesla o 10 procent, což je 55–60 miliard korun.

Firmy již nyní jdou na krev a nabízejí v podstatě nákladové ceny. Malé firmy by nemusely další pokles zakázek ekonomicky ustát," řekl Matyáš.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat