Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Coca-cole šlape na paty daň z cukru. V Británii zmenší lahve a ještě zdraží

Ekonomika

  6:00
LONDÝN / PRAHA - Od jara se začne ve Velké Británii platit daň z cukru v nealkoholických nápojích. Království si od ní slibuje zdravější životní styl svých obyvatel i snížení obezity mladistvých. Někteří výrobci sladkých limonád proto mění receptury a problematický cukr nahrazují umělými sladidly. Americký gigant Coca-cola ale vymyslel na zákazníky malou fintu, aby složení svého slavného nápoje měnit nemusel.

Coca-cola tak od března na Britských ostrovech zmenší svou lahev o objemu 1,75 na 1,5 litru a­ cenu nápoje zvýší o 20 pencí (v ­přepočtu asi o šest korun). Společnost dále potvrdila, že britský zákazník nyní za půllitrovou lahev koly zaplatí namísto původních 1,09 nově 1,25 libry (36 korun).

Vysokým obsahem cukru je výrobce nápoje s červenobílou etiketou pověstný. Sto mililitrů Coca-coly nyní obsahuje 10,6 gramu cukru, v lahvi o ­objemu 1,75 litru je tedy 186 gramů sladidla (na 30 čajových lžiček). Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby za den dospělý člověk nekonzumoval více než šest lžiček cukru.

Dvoulitrové lahve Coca-Coly v Česku končí. Firma chystá jiné velikosti

Množství přírodního sladidla ale Coca-cola snížila u jiných svých nápojů. Jedná se například o limonády Sprite, Fanta nebo Dr. Pepper. Nová verze Fanty tak od loňska obsahuje o 33 procent cukru méně.

Na módu méně sladkého pitiva přistoupili i­ další výrobci. Firma A.G. Barr tak ve slavném skotském nápoji oranžové barvy, takzvaném Irn Bru, nahradila cukr umělým sladidlem. Věrné zákazníky ale změna receptury rozdělila na dva tábory. Ten nespokojený s novou recepturou, a také prý změnou chuti, dokonce sepsal petici za zachování tradičního složení.

O cukrové dani se ve Velké Británii diskutuje od roku 2016, platit začne až letos v dubnu. Výrobci sladkých nealkoholických limonád tak musí platit daň ve výši 18 pencí za litr nápoje obsahujícího pět a více gramů cukru na sto mililitrů nebo dokonce 24 pencí za litr, pokud má nápoj více než osm gramů cukru na sto mililitrů. 

Daň by se tak měla dotknout pětiny nealkoholických nápojů prodaných v britském království. Zákonodárci si slibují, že daň ročně přinese 520 milionů liber (asi 14,8 miliard korun). Vybrané peníze prý budou použity na sportovní aktivity pro žáky základních škol. Daň z cukru má ale ve Velké Británii i své odpůrce.

Na plechovkách Coca-Coly se v Číně objeví tvář Warrena Buffetta

„Pokud na něco uvalíte daň, snížíte spotřebu z hlediska nákupu. Otázkou ale je, zda tím snížíte příjem kalorií. Zbaví se tak lidé těchto kalorií, když se rozhodnou si nápoj za vyšší cenu nekoupit, nebo si je najdou někde jinde?“ ptá se Tim Rycroft z neziskové organizace Food and Drink Federation. 

„Vypořádat se s obezitou prostřednictvím těchto velmi úzkých zásahů se mi nezdá jako správný způsob.“ V Evropě mají cukrovou daň na nealkoholické nápoje od loňského roku také v Portugalsku. Ve Francii platí již od roku 2013 a loni přistoupili k jejímu zvýšení. 

V Česku zákonodárci o zavedení daně z cukru zatím neuvažují. Ke změně velikostí svých pet lahví ale přistoupila česká Coca-cola loni na jaře. 

Nápoj o objemu 1,5 byl zvětšen na 1,75 litru, dvoulitrovka zase na 2,25 litru. Jako odůvodnění tehdy společnost uvedla, že staré velikosti spotřebitelům již nevyhovovaly.