Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

ČTK koupila fotobanku Profimedia CZ, chce zákazníkům nabídnout kompletní službu v oboru

Profimedia.cz foto: Profimedia.cz

Praha - Česká tisková kancelář (ČTK) koupila skupinu Profimedia CZ. Národní zpravodajská agentura chce akvizicí fotobanky Profimedia nabídnout kompletní službu v oboru poskytování fotografií a dalších vizuálních materiálů. Značka Profimedia zůstane zachovaná a společnost Profimedia.CZ bude fungovat jako dceřiná firma ČTK a ponechá si formu akciové společnosti. ČTK a Profimedia to ve čtvrtek uvedly ve společné tiskové zprávě. Cenu nesdělily.
  13:52

„ČTK má největší národní fotobanku a bohatý historický fotoarchiv, k němuž každým okamžikem přibývají snímky ze současnosti. Spojením s největším poskytovatelem obrazového materiálu ze zahraničí, který zastupuje řadu špičkových světových fotobank, nabídneme klientům nové služby,“ uvedl ke čtvrtečnímu podpisu smlouvy generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Zákazníci ČTK získají při zachování stávajících služeb přístup k širší fotografické nabídce. Agentura dosáhne na další zahraniční trhy s fotografiemi. Profimedia totiž aktivně působí v několika zemích, především východní Evropy. Klienti obou společností budou navíc výhledově moci pracovat v jednom uživatelském rozhraní.

„Klienti společnosti Profimedia získají při zachování stávajících služeb nejen přístup k novému unikátnímu obsahu, ale také díky profesionálnímu a technickému zázemí ČTK přesnější a širší cílení v rámci jednotlivých témat, větší tematický záběr, nabídky výběrů fotografií k četným novým událostem do budoucna a podporu národní tiskové agentury,“ poznamenal dosavadní majitel Igor Rattaj.

ČTK hodlá využít i moderní technologickou platformu pro prodej fotografií, která byla vyvinutá interně v Profimedii a už nyní slouží několika fotobankám ve světě. Rozšířením nabídky vizuálního obsahu cílí ČTK především na nemediální trh, na němž cítí příležitost k rostoucímu uplatnění agenturních služeb. Vedení ČTK od spolupráce obou významných hráčů v oboru očekává také posílení ekonomických přínosů pro provoz agentury.

Veškeré potřeby odběratelů vizuálního obsahu budou řešené z jednoho místa. Sdílený obsah na společné platformě umožní uživatelům ušetřit na doplňkových zdrojích bez ohledu na to, jaké konkrétní typy fotografií potřebují. Orientaci klientům zjednoduší i postupně sjednocované licenční podmínky.

ČTK je veřejnoprávní médium, svůj provoz ale zajišťuje vlastní obchodní činností a nepobírá dotace z veřejných zdrojů. Multimediální servis ČTK nabízí denně 450 až 600 zpráv, zhruba 300 vlastních zpravodajských i ilustračních fotografií a další fotografie od partnerů z celého světa, které zastupuje, mezi něž patří například americká AP, německá dpa a další přední světoví tvůrci, ale i jednotliví fotografové. Ve zdigitalizované části fotoarchivu ČTK je nyní přes milion fotografií a tento počet se průběžně zvyšuje. ČTK má zhruba 250 zaměstnanců a roční obrat více než 250 milionů korun.

Skupina Profimedia.CZ nabízí snímky z celého světa zahrnující například ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, módu, jídlo, zahradu, portréty nebo historické snímky. Součástí obchodu je mateřská Profimedia se sídlem v ČR i dceřiné firmy v Maďarsku, Chorvatsku a Rumunsku. Skupina má 26 zaměstnanců a v posledních letech roční obrat téměř 130 milionů korun.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...